Světový den životního prostředí

5. 6. 2020

Dnes, tak jako každého pátého června slavíme Světový den životního prostředí. Tento mezinárodní den si připomínáme již od roku 1974. Letošní téma Světového dne ŽP je Time for Nature.  Je pravděpodobné, že když téma vznikalo, neuvědomovali si jeho autoři, že nabude ještě jiného, mnohem silnějšího významu. Je to skutečně doslova pár dní, kdy jsme se kvůli světové pandemii zabývali hlavně sami sebou a na přírodu jsme moc času neměli.

Teď je však příležitost čas prosezený doma trochu nahradit. Pojďme nastávající víkend i ty další strávit v přírodě. S úctou, pokorou a respektem obdivujme její krásy a její rozmanitost. Vydejme se do přírody s přáteli, s rodinou nebo i sami. A je jedno, jestli navštívíme přírodu daleko o civilizace, nebo si za cíl své cesty vybereme takzvanou přírodu městskou. A právě ta městská či příměstská může překvapit mnohem víc – objevíme i to, co bychom ve městě vůbec nečekali.

I proto se dlouhodobě zabýváme vytvářením pomůcek a nástrojů, které cíleně prohloubí zážitek z přírody nebo přinesou nové informace.

Naše videopřání ke Světovému dni životního prostředí

Udělejte si čas na přírodu!

Zkuste třeba objevit krásu i tajemná zákoutí jednoho z pražských zelených vrchů – Vrch Svatého Kříže je na dohled od centra města a jsou z něj fantastické výhledy na Prahu. Při návštěvě vám třeba bude užitečná interaktivní mapa kopce.

V Praze jsou tisíce stromů. Některé z nich jsou svázány s historickými i jinými významnými událostmi, některé zase si zase oblíbili naši slavní předkové. Třeba dub, pod kterým sedával T. G. Masaryk s Antonínem Švehlou nebo platan, pod kterým se nechal políbit můzou Ludwig v. Beethoven. Stovky významných a památných stromů v Praze najdete v našem souboru map.

Praha sice moře nemá, ale nebylo tomu tak vždy. V dobách před několika stovkami milionů let zde moře bylo. A žili v něm roztodivní živočichové. Moře časem zmizelo a s ním, ale pozůstatky jeho obyvatel nacházíme dodnes. V Praze i v jejím širším okolí. Vycházka po dně moře určitě stojí za to a bude bavit i ty, kterým při zaslechnutí slov “geologie” nebo “paleontologie” běhá mráz po zádech. Zajímavé je vydat se na cestu ve velké partě s průvodcem, ale pokud se vydáte na vlastní pěst, bude to taky fajn. Zvláště když si můžete vzít průvodce s sebou do kapsy. Nejsou to žádné obsáhlé spisy, jen krátká či středně dlouhá videa. Najdete je všechny pohromadě na našem kameništi.

Ať se vydáte do přírody kamkoli a s kýmkoli, přejeme vám, ať jsou vaše zážitky co nejhezčí.