Virtuální kameniště

17. 4. 2020

Milí přátelé,

připravili jsme pro vás malou náhradu za oblíbené jarní geologické vycházky. Kvůli viru jsme všichni on-line, ale snažíme se občas utéct do přírody. Tak jsme si řekli, že obojí spojíme. Před pár dny jsme se s oblíbeným lektorem Štěpánem Rakem sešli v jednom autě, naložili základní techniku, kterou jsme posbírali v kanceláři a vyrazili natáčet krátké videoprůvodce lokalitami Barrandienu.

Vznikly tak první díly našeho vlastního (anti-)virálu, které by vás měly potěšit a zpestřit vám individuální výlety do středočeské, příměstské a pražské přírody. Natočili jsme se Štěpánem první čtyři lokality. Z původně zamýšlených krátkých upoutávek a základního povídání k lokalitám se stala videa s docela slušným vzdělávacím potenciálem. Jenom prosím omluvte naše amatérské pojetí.

Máme v zásobě další lokality a určitě se budeme zdokonalovat. Z nápadu na provizorní řešení se nakonec stala myšlenka natočit takto se Štěpánem více než 20 lokalit na dně prvhorního moře.

Velké poděkování patří Hlavnímu městu Praze i Středočeskému kraji za podporu osvěty a vzdělávání v geovědách!

Agentura Koniklec je partnerem Geoparku Barrandien.

Užijte si videa i přírodu!

Základní informace o paleontologických lokalitách na území Prahy najdete i v naší brožurce Zkamenělá Praha.

Začneme zvolna – videoprůvodcem pro každou lokalitu a mapkou. A postupem času přidáme další a další maličkosti, které vám vycházku zpříjemní či ozvláštní a takto vzniklému virtuálnímu kameništi věnujeme větší prostor.

Přejeme hodně zážitků, pěkné nálezy a šťastný návrat do bezpečí domova.

GEOPORADNA
Našli jste zkamenělinu a chcete o ní vědět víc?

Využijte naší e-mailové geoporadny!

Možnost 1:

Zkamenělinu kvalitně (a pokud možno ze všech stran) nafoťte, změřte její rozměry (nebo na fotku přidejte předmět známé velikosti) a spolu s informací o místě nálezu jí pošlete na e-mail geologickevychazky@gmail.com. Náš lektor vám zkamenělinu během několika dní určí.

Možnost 2:

Vezměte zkamenělinu na některou z našich vycházek a lektor vám jí určí na místě. Vůbec nevadí, když cíl vycházky bude někam úplně jinam, než kde jste zkamenělinu našli.

Novinky

5. září 2021

Na sklonku léta jsme se vypravili do Malé Chuchle. Tentokráte jsme na výpravu vzali další dva nadšené mladé paleontogy Adélu a Zdeňka. Co vše jsme společně prozkoumali se dozvíte v našem nejnovějším videu.


14. května 2021

Před 415 miliony let se na území Prahy nacházelo prvohorní moře. A bylo to moře plné roztodivných a nebezpečných dravců. Jejich pozůstatky zůstaly otisklé v kameni. Pojďte je objevit! Výprava za pradávnými dravci je připravena. Štěpán si tentokrát vzal na pomoc dva mladé objevitele Aničku a Vojtu. Spolu prozkoumají nebezpečná zvířata pradávných moří, objeví projevy sil, které ohýbají kámen, poznají tajemství výroby vápna a mnoho dalšího. To vše na na kraji Prahy – v Žákově lomu a jeho okolí. Mimochodem, Žákův lom představujeme v druhém čísle newsletteru Pražské kameniště.

 

 

31. března 2021

Vyšlo druhé číslo newsletteru Pražské kameniště.

V tomto čísle si určitě přečtěte rozhovor s naším oblíbeným lektorem a průvodcem Štěpánem Rakem. Dále představujeme dvě zajímavé pražské geologické a paleontologické lokality – Žákův lom a Placatou skálu. Seznámit se můžete i se zajímavým pradávným živočichem, který svým vzhledem trochu připomíná rostlinu. A na závěr něco pro inspiraci – naši geo a paleo průvodci pěkně pohromadě.

18. října 2020

Vypravte se na Misi do Kamenozemě. Zažijte dobrodružný rodinný výlet, splňte cíl mise a vyhrajte profi geologické kladívko a další ceny. Více se dozvíte na http://barrandien.online/kamenozem/


15. září 2020

Vyšlo první číslo newsletteru Pražské kameniště!

Najdete v něm termíny podzimních vycházek, odkazy na všechny videoprůvodce i praktické rady, jak se na vycházku vybavit.

 

II. série videoprůvodců

31. května 2020

V druhém klipu lomů v okolí Koněprus se podíváme do téměř zapomenutého Červeného lomu, z nějž pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla a prohlédneme si i jeden z největších vápencových lomů v České republice – Velkolom Čertovy
   

21. května 2020

Dalším příspěvkem do našeho kameniště jsou lomy v okolí Koněprus. Tyto lokality jsou velmi bohaté a proto jsme je rozdělili do dvou klipů – v prvním zavítáme do opuštěných lomů – Lom Plešivec a nádherný Lom Homolák.

 

8. května 2020

Do kameniště přibyla další lokalita – lom Kosov. Lom Kosov najdete nad Berounem a rozhodně stojí za návštěvu. Přesvědčte se v našem videoprůvodci.

   

Ke každému místu jsme připravili i miniprůvodce. V něm najdete stručný popis každé lokality, galerii zkamenělin, které je možné na místě nalézt a také praktické informace dostupné online z mobilního telefonu přímo na místě – zejména přímé vyhledání v jízdním řádu nejbližší hromadné dopravy, zobrazení lokality na mapě a samozřejmě odkaz na videoprůvodce. Online obsah je snadno dostupný buď z linku v dokumentu nebo z QR kódů. Miniprůvodce budeme zveřejňovat postupně.

 

I. řada videoprůvodců


 

Lochkov

Zavítejte k budově obecního úřadu Lochkov, kde si můžete prohlédnout obecní znak, kterému dominuje zkamenělina zdejšího pradávného obyvatele – amonita. Můžete pak zkusit štěstí a najít si svého amonita na některé z lokalit.

 

Tip pro majitele 3D tiskáren

Vytvořte si realistický model amonita. Tiskové soubory najdete zde.

Ortocerový lůmek

Navštivte nenápadnou přírodní památku Ortocerový lůmek. Najdete jí kousek od zastávky autobusu MHD. Pokud najdete odvahu vyšplhat se po příkrém svahu, uvidíte ve skále krásné pozůstatky dávných predátorů – ortocerů. Můžeme zaručit, že téměř kterýkoli kámen vezmete do ruky, bude v něm alespoň úlomek hlavonožce. A nebo seberete kalcit :-).

 

 

Stáhněte si miniprůvodce lokalitou zde

 

Sudy u Kosoře

Nechte se unést pohledem na monumentální sudovité útvary, nad nimiž vyrostla obec Kosoř. Nejlépe se na ně kouká z planiny nedaleko Kosoře a nebo  z dronu. Poté se můžete vydat směrem dolů a navštívit lom, který se nachází pod kamennými sudy. Při troše štěstí najdete v suti některého ze zdejších trilobitů nebo některého z Joachimem Barrandem poeticky pojmenovaných mlžů. A pokud vám padne jackpot, najdete kousek pancíře dávné “praryby”. Mimochodem, kdyby tu ta “praryba” žila, nejspíš by si vás dala k svačině.

Stáhněte si miniprůvodce lokalitou zde

 

Náš tip: Prohlédněte si epické video o kamenných sudech a Černé rokli

 

Černá rokle 

Starý lom v Černé rokli se nachází jen kousek od lomu pod Sudy. Se zdejšími černými vápenci jste se už určitě setkali – vyráběly se z nich černé dlažební kostky. I zde najdete řadu zajímavých zkamenělin – trilobitů, ramenonožců nebo mlžů. Pokud se chcete do lomu podívat v době krátce po dešti, buďte opatrní – hodně to klouže. Určitě se podívejte i k potůčku, který protéká roklí. Jeho mimořádně čistá voda je nasycena uhličitanem vápenatým, který postupně obaluje větvičky i lístky, které do vody spadnou. Prostě takový vodní kámen :-).

 

Budňanská skála 

Chcete-li a můžete vytáhnout paty z Prahy, určitě nevynechejte Budňanskou skálu. Nápadně zvrásněný skalní útvar je nejen pěkný na pohled, ale je i celosvětově známý. Ano, zde se setkaly dvě epochy prvohor – silur a devon. Důkazem toho je i tříjazyčná pamětní deska. Vyšplháte-li se kousek nad úpatí skály, uvidíte ve skále překrásné zkamenělé lilijice. Ty trochu klamou tělem – vypadají jako rostlina, ale byli to živočichové. Jejich potomci s námi sdílí planetu dodnes. Už několik set milionů let.

Stáhněte si miniprůvodce lokalitou zde

 


Středočeský kraj
Geovycházky a průvodce na území Středočeského kraje podpořil Středočeský kraj.
Hlavní město Praha
Geovycházky a průvodce na území Prahy podpořilo Hlavní město Praha.

Agentura Koniklec, o. p. s. je partnerem Geoparku Barrandien