Virtuální kameniště

17. 4. 2020

Milí přátelé,

naše stále populárnější videa jsme původně připravili jako malou náhradu za  oblíbené geologické vycházky, které se kvůli nejrůznějším lockdownům omezovaly.  S naším  lektorem Štěpánem Rakem pro vás vytváříme krátké videoprůvodce lokalitami Barrandienu. Ale věříme, že se vám budou hodit i v době, když už se zase smí normálně ven 🙂

Máme v zásobě další lokality a určitě se budeme zdokonalovat.

Velké poděkování patří Hlavnímu městu Praze i Středočeskému kraji za podporu osvěty a vzdělávání v geovědách!

Agentura Koniklec je partnerem Geoparku Barrandien.

Užijte si videa i přírodu!

Základní informace o paleontologických lokalitách na území Prahy najdete i v naší brožurce Zkamenělá Praha.

Edice Stezkami Barrandienu

Poznejte pražské i přípražské geologické i jinak zajímavé lokality Barrandienu. Společnost na cestách vám budou dělat tři bezva průvodci, díky kterým vám nic zajímavého neunikne.

Průvodce Stezkami Barrandienu 1 najdete k prolistování i ke stažení zde

Průvodce Stezkami Barrandienu 2 na vás čeká zde

Průvodce Stezkami Barrandienu 3 si můžete prolistovat zde

K druhému a třetímu dílu Stezek Barrandienu vznikly i krátké videoklipy. Odkazy na ně jsou dostupné přímo z průvodců a jejich kompletní přehled najdete i zde

KlipStopážOdkazKlipStopážOdkaz
Lom Požáry3:32přehrátRozhledna Kožová hora3:12přehrát
Prokopské údolí5:37přehrátRozhledna Veselov2:10přehrát
Příběh Joachima Barranda6:03přehrátRozhledna Vysoký vrch2:28přehrát
Černá rokle3:08přehrátMeandry Berounky4:27přehrát
Karlštejn3:37přehrátMarkův mlýn1:47přehrát
Liteň - příběh Jarmily Novotné4:49přehrátNový mlýn2:05přehrát
Rozhledna na vrchu Děd4:50přehrátSuchý mlýn1:36přehrát
Václav Talich9:12přehrátVodní nádrž Klíčava2:32přehrát
Tetín4:40přehrát

Je možné, že se vám před klipem přehraje reklama. Ta vás zdrží, odčerpá data, ale my z ní žádný prospěch ani radost nemáme …. 

GEOPORADNA
Našli jste zkamenělinu a chcete o ní vědět víc?

Využijte naší e-mailové geoporadny!

Možnost 1:

Zkamenělinu kvalitně (a pokud možno ze všech stran) nafoťte, změřte její rozměry (nebo na fotku přidejte předmět známé velikosti) a spolu s informací o místě nálezu jí pošlete na e-mail geologickevychazky@gmail.com. Náš lektor vám zkamenělinu během několika dní určí.

Možnost 2:

Vezměte zkamenělinu na některou z našich vycházek a lektor vám jí určí na místě. Vůbec nevadí, když cíl vycházky bude někam úplně jinam, než kde jste zkamenělinu našli.

Novinky

15. dubna 2024

Hra Cesta do pravěku byla testována ve videomagazínu časopisu ABC. Mrkněte na video!


15. srpna 2023

Vypravte se s námi do Prokopáku a mobil si tentokráte vezměte s sebou. Právě jsme spustili zábavnou multimediální dobrodružnou výletní hru Geofun. Pomozte pravěkému konodontu Ondrovi najít cestu domů. Hrou vás provede náš oblíbený průvodce Štěpán.

Více o hře zde

30. prosince 2022

Výtvarný tutoriálek s Aničkou

Tentokrát jsme zůstali pod střechou a zkusili další “Geo doma”. Přesdědčte se, že namalovat zkamenělinu může být docela zábavné a vlatně to není nic těžkého. Nadějná mladá výtvarnice Anička vám ukáže, jak na to.

 

 

Update: video bylo repuloadováno

30. listopadu 2022

Badatelský deník

Chcete objevovat neživou přírodu? Dobrodružství a trochu i tajemno máte nejspíš kousek od svého domu. Poznejte skalky, skály, kameny nebo šutry, které jsou tu už mnoho milionů let. Abyste byli trochu informačně vyzbrojeni, je tu náš badatelský deníček, který poradí, pomůže orientovat se v neznámu a poskytne prostor pro to, jak své objevy zadokumentovat. Tak hurá na cestu!

Badatelský deník ve formátu PDF si můžete stáhnout zde

 

25. října 2022

Druhý ročník Geotýdne na FZŠ Brdičkova

Geotýden probíhal od 3. do 9. října 2022. Pořádala ho Agentura Koniklec ve spolupráci s FZŠ Brdičkova. Tentokrát byl ve znamení pradávných dravců.

Malý přehled (blog) geotýdne najdete na našich webovkách zde.

 

16. května 2022

Kameniště online

Máte rádi naše zkamenělá videa? Připravili jsme jejich katalog a to včetně QR kódů, po jejichž načtení si můžete vybrané video pustit rovnou v mobilu nebo tabletu. Všechny tištěné katalogy jsme rozdali na info-akčním stánku a pro ty, kteří si stánek nechali uniknout (mimochodem, byl skvělý!) přinášíme katalog alespoň v elektronické podobě.

Katalog Kameniště online zde

 

10. května 2022

Navštivte náš info-akční stánek Pražské kameniště. Najdete ho na tradiční akci Českým Krasem za Hagenem přímo v areálu Lomů Mořina u vstupu do podzemí.

Kdy? V sobotu 14. května 2022 od 9:30 do cca 14:00 hodin v areálu Lomů Mořina. Těšit se můžete na mimořádně bohaté naleziště zkamenělin, kvízy a soutěže.

Pozvánka do info-akčního stánku Kameniště zde

 

27. prosince 2021

Pro zimní dny, kdy výpravám do přírody počasí moc nepřeje jsme připravili několik pokusů, které napodobují geologické síly. Pokusy jsou bezpečné a na rozdíl od geologických procesů probíhají vlastně docela rychle. Na jejich provedení není potřeba žádná komplikovaná laboratoř – většinu potřebných věcí jistě máte doma a nebo je můžete koupit v nejbližší drogerii. Ani vaše obydlí nemůže žádným z pokusů utrpět.

Vyzkoušejte si vyrobit zkamenělinu, ověřte si, co udělá kyselé prostředí s vápencem a vytvořte si svojí malou sopku. Pokusy vás provedou Adélka a Štěpán.

Vysoký podíl vápníku obsahuje i obyčejné vajíčko. Jak se kamarádí s kyselým prostředím? Vyzkoušejte a uvidíte. Časosběr 16hodinového pokusu komentuje virtuální bytost Aneta.


5. září 2021

Na sklonku léta jsme se vypravili do Malé Chuchle. Tentokráte jsme na výpravu vzali další dva nadšené mladé paleontogy Adélu a Zdeňka. Co vše jsme společně prozkoumali se dozvíte v našem nejnovějším videu.


14. května 2021

Před 415 miliony let se na území Prahy nacházelo prvohorní moře. A bylo to moře plné roztodivných a nebezpečných dravců. Jejich pozůstatky zůstaly otisklé v kameni. Pojďte je objevit! Výprava za pradávnými dravci je připravena. Štěpán si tentokrát vzal na pomoc dva mladé objevitele Aničku a Vojtu. Spolu prozkoumají nebezpečná zvířata pradávných moří, objeví projevy sil, které ohýbají kámen, poznají tajemství výroby vápna a mnoho dalšího. To vše na na kraji Prahy – v Žákově lomu a jeho okolí. Mimochodem, Žákův lom představujeme v druhém čísle newsletteru Pražské kameniště.

 

 

31. března 2021

Vyšlo druhé číslo newsletteru Pražské kameniště.

V tomto čísle si určitě přečtěte rozhovor s naším oblíbeným lektorem a průvodcem Štěpánem Rakem. Dále představujeme dvě zajímavé pražské geologické a paleontologické lokality – Žákův lom a Placatou skálu. Seznámit se můžete i se zajímavým pradávným živočichem, který svým vzhledem trochu připomíná rostlinu. A na závěr něco pro inspiraci – naši geo a paleo průvodci pěkně pohromadě.

18. října 2020

Vypravte se na Misi do Kamenozemě. Zažijte dobrodružný rodinný výlet, splňte cíl mise a vyhrajte profi geologické kladívko a další ceny. Více se dozvíte na http://barrandien.online/kamenozem/


15. září 2020

Vyšlo první číslo newsletteru Pražské kameniště!

Najdete v něm termíny podzimních vycházek, odkazy na všechny videoprůvodce i praktické rady, jak se na vycházku vybavit.

 

II. série videoprůvodců

31. května 2020

V druhém klipu lomů v okolí Koněprus se podíváme do téměř zapomenutého Červeného lomu, z nějž pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla a prohlédneme si i jeden z největších vápencových lomů v České republice – Velkolom Čertovy
   

21. května 2020

Dalším příspěvkem do našeho kameniště jsou lomy v okolí Koněprus. Tyto lokality jsou velmi bohaté a proto jsme je rozdělili do dvou klipů – v prvním zavítáme do opuštěných lomů – Lom Plešivec a nádherný Lom Homolák.

 

8. května 2020

Do kameniště přibyla další lokalita – lom Kosov. Lom Kosov najdete nad Berounem a rozhodně stojí za návštěvu. Přesvědčte se v našem videoprůvodci.

   

Ke každému místu jsme připravili i miniprůvodce. V něm najdete stručný popis každé lokality, galerii zkamenělin, které je možné na místě nalézt a také praktické informace dostupné online z mobilního telefonu přímo na místě – zejména přímé vyhledání v jízdním řádu nejbližší hromadné dopravy, zobrazení lokality na mapě a samozřejmě odkaz na videoprůvodce. Online obsah je snadno dostupný buď z linku v dokumentu nebo z QR kódů. Miniprůvodce budeme zveřejňovat postupně.

 

I. řada videoprůvodců


 

Lochkov

Zavítejte k budově obecního úřadu Lochkov, kde si můžete prohlédnout obecní znak, kterému dominuje zkamenělina zdejšího pradávného obyvatele – amonita. Můžete pak zkusit štěstí a najít si svého amonita na některé z lokalit.

 

Tip pro majitele 3D tiskáren

Vytvořte si realistický model amonita. Tiskové soubory najdete zde.

Ortocerový lůmek

Navštivte nenápadnou přírodní památku Ortocerový lůmek. Najdete jí kousek od zastávky autobusu MHD. Pokud najdete odvahu vyšplhat se po příkrém svahu, uvidíte ve skále krásné pozůstatky dávných predátorů – ortocerů. Můžeme zaručit, že téměř kterýkoli kámen vezmete do ruky, bude v něm alespoň úlomek hlavonožce. A nebo seberete kalcit :-).

 

 

Stáhněte si miniprůvodce lokalitou zde

 

Sudy u Kosoře

Nechte se unést pohledem na monumentální sudovité útvary, nad nimiž vyrostla obec Kosoř. Nejlépe se na ně kouká z planiny nedaleko Kosoře a nebo  z dronu. Poté se můžete vydat směrem dolů a navštívit lom, který se nachází pod kamennými sudy. Při troše štěstí najdete v suti některého ze zdejších trilobitů nebo některého z Joachimem Barrandem poeticky pojmenovaných mlžů. A pokud vám padne jackpot, najdete kousek pancíře dávné “praryby”. Mimochodem, kdyby tu ta “praryba” žila, nejspíš by si vás dala k svačině.

Stáhněte si miniprůvodce lokalitou zde

 

Náš tip: Prohlédněte si epické video o kamenných sudech a Černé rokli

 

Černá rokle 

Starý lom v Černé rokli se nachází jen kousek od lomu pod Sudy. Se zdejšími černými vápenci jste se už určitě setkali – vyráběly se z nich černé dlažební kostky. I zde najdete řadu zajímavých zkamenělin – trilobitů, ramenonožců nebo mlžů. Pokud se chcete do lomu podívat v době krátce po dešti, buďte opatrní – hodně to klouže. Určitě se podívejte i k potůčku, který protéká roklí. Jeho mimořádně čistá voda je nasycena uhličitanem vápenatým, který postupně obaluje větvičky i lístky, které do vody spadnou. Prostě takový vodní kámen :-).

 

Budňanská skála 

Chcete-li a můžete vytáhnout paty z Prahy, určitě nevynechejte Budňanskou skálu. Nápadně zvrásněný skalní útvar je nejen pěkný na pohled, ale je i celosvětově známý. Ano, zde se setkaly dvě epochy prvohor – silur a devon. Důkazem toho je i tříjazyčná pamětní deska. Vyšplháte-li se kousek nad úpatí skály, uvidíte ve skále překrásné zkamenělé lilijice. Ty trochu klamou tělem – vypadají jako rostlina, ale byli to živočichové. Jejich potomci s námi sdílí planetu dodnes. Už několik set milionů let.

Stáhněte si miniprůvodce lokalitou zde

 


Středočeský kraj
Geovycházky a průvodce na území Středočeského kraje podpořil Středočeský kraj.
Hlavní město Praha
Geovycházky a průvodce na území Prahy podpořilo Hlavní město Praha.

Agentura Koniklec, o. p. s. je partnerem Geoparku Barrandien

Soubory cookie používáme k personalizaci, k poskytování funkcí sociálních médií a k analýze návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek sdílíme také s našimi partnery v oblasti sociálních médií a analýzy.
Cookies settings
Akceptovat
Odmítnout
Zásady ochrany osobních údajů a souborů cookie
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive
Zásady ochrany osobních údajů Jaké informace shromažďujeme? Informace od vás shromažďujeme při registraci na našich stránkách nebo při zadávání objednávky. Při objednávání nebo registraci na našich stránkách můžete být podle potřeby požádáni o zadání: jména, e-mailové adresy nebo poštovní adresy. K čemu vaše údaje používáme? Veškeré informace, které od vás shromažďujeme, mohou být použity jedním z následujících způsobů: K přizpůsobení vašich zkušeností (vaše informace nám pomáhají lépe reagovat na vaše individuální potřeby). Ke zlepšení našich webových stránek (na základě informací a zpětné vazby, které od vás obdržíme, se neustále snažíme zlepšovat nabídku našich webových stránek). Ke zlepšení služeb zákazníkům (vaše informace nám pomáhají efektivněji reagovat na vaše požadavky na zákaznický servis a potřeby podpory). Ke zpracování transakcí Vaše informace, ať už veřejné nebo soukromé, nebudou bez vašeho souhlasu prodány, vyměněny, předány nebo poskytnuty žádné jiné společnosti z jakéhokoli důvodu, kromě výslovného účelu dodání zakoupeného produktu nebo požadované služby. Za účelem správy soutěže, propagační akce, průzkumu nebo jiné funkce webu. K zasílání pravidelných e-mailů E-mailová adresa, kterou poskytnete pro zpracování objednávky, bude použita pouze k zasílání informací a aktualizací týkajících se vaší objednávky. Jak chráníme vaše údaje? Při zadávání objednávky nebo zadávání, odesílání či přístupu k vašim osobním údajům uplatňujeme různá bezpečnostní opatření, abychom zachovali bezpečnost vašich osobních údajů. Nabízíme použití zabezpečeného serveru. Všechny dodané citlivé/úvěrové informace jsou přenášeny prostřednictvím technologie SSL (Secure Socket Layer) a následně šifrovány do databáze našich poskytovatelů platebních bran, aby k nim měly přístup pouze osoby se zvláštními přístupovými právy k těmto systémům, které jsou povinny zachovávat důvěrnost informací. Po provedení transakce nebudou vaše soukromé informace (kreditní karty, čísla sociálního pojištění, finanční údaje atd.) uchovávány déle než 60 dní. Používáme soubory cookie? Ano (Cookies jsou malé soubory, které web nebo jeho poskytovatel služeb přenáší na pevný disk vašeho počítače prostřednictvím webového prohlížeče (pokud to povolíte) a které umožňují systémům webu nebo poskytovatele služeb rozpoznat váš prohlížeč a zachytit a zapamatovat si určité informace. Soubory cookie používáme k tomu, abychom si zapamatovali a zpracovali položky ve vašem nákupním košíku, pochopili a uložili vaše preference pro budoucí návštěvy, sledovali reklamy a sestavovali souhrnné údaje o návštěvnosti stránek a interakci s nimi, abychom mohli v budoucnu nabízet lepší služby a nástroje. Můžeme uzavřít smlouvu s poskytovateli služeb třetích stran, aby nám pomohli lépe porozumět návštěvníkům našich stránek. Tito poskytovatelé služeb nesmějí používat informace shromážděné naším jménem jinak, než aby nám pomohli provádět a zlepšovat naši činnost. Pokud si to přejete, můžete si zvolit, aby vás váš počítač upozornil na každé odeslání souboru cookie, nebo si můžete v nastavení prohlížeče vypnout všechny soubory cookie. Stejně jako u většiny webových stránek platí, že pokud soubory cookie vypnete, některé naše služby nemusí fungovat správně. Objednávky však stále můžete zadávat prostřednictvím zákaznického servisu. Služba Google Analytics Na našich stránkách používáme službu Google Analytics pro anonymní vykazování používání stránek a pro reklamu na stránkách. Chcete-li se odhlásit od sledování vašeho chování na našich stránkách pomocí služby Google Analytics, použijte tento odkaz (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/). Poskytujeme nějaké informace externím stranám? Vaše osobní údaje neprodáváme, nevyměňujeme ani jinak nepředáváme externím stranám. To se netýká důvěryhodných třetích stran, které nám pomáhají s provozem našich webových stránek, prováděním našich obchodních činností nebo poskytováním služeb, pokud tyto strany souhlasí s tím, že budou tyto informace uchovávat v tajnosti. Vaše údaje můžeme také zveřejnit, pokud se domníváme, že je to vhodné pro dodržení zákona, prosazení zásad našich stránek nebo ochranu našich nebo cizích práv, majetku nebo bezpečnosti. Neosobní informace o návštěvnících však mohou být poskytnuty jiným stranám pro marketingové, reklamní nebo jiné účely. Registrace Minimální informace, které potřebujeme k vaší registraci, jsou vaše jméno, e-mailová adresa a heslo. V případě různých služeb, včetně prodejních akcí, se vás budeme ptát na další otázky. Pokud neurčíme jinak, musíte odpovědět na všechny registrační otázky. Při registraci do některých služeb (například profesních sítí) se můžeme zeptat i na některé další, dobrovolné otázky, abychom lépe pochopili, kdo jste. To nám také umožňuje přizpůsobit vám služby na míru. Abychom nám pomohli při marketingu, můžeme kromě údajů, které nám poskytnete v případě registrace, získat také údaje od důvěryhodných třetích stran, které nám pomohou pochopit, o co byste mohli mít zájem. Tyto "profilující" informace jsou získávány z různých zdrojů, včetně veřejně dostupných údajů (např. ze seznamu voličů) nebo ze zdrojů, jako jsou průzkumy a ankety, kde jste uvedli své pe Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Save settings
Cookies settings