Dronování v Českém krasu

30. 9. 2018

V roce 2018 vydáváme pokračování  průvodce Stezkami Barrandienu, který si oblíbila řada pravidelných i občasných návštěvníků Českého krasu a přilehlých oblastí. V pokračování chceme přinést nejen dalších 11 tras, ale i nový pohled na vybraná místa, který si návštěvník většinou dopřát nemůže. V průvodci najdete na několika místech QR kódy, které po načtení do mobilního telefonu zprostředkují jiný pohled na to, co právě vidíte. Říkáme tomu digitální nadstavba průvodce. Někde se přehraje zajímavé vyprávění, jindy vám ukážeme místa, kam se běžně nedostanete a hlavně – místo, kde třeba právě stojíte ukážeme ve zcela novém pohledu.

Abychom se trochu povznesli nad zemský povrch, domluvili jsme si možnost pořídit záběry profesionálním dronem DJI Phantom 4 vybaveným UHD kamerou. Koncem září jsme se vypravili směrem ke Karlštejnu. Říká se, že Karlštejn je krásný odkudkoliv. Souhlasíme, ale když si ho můžete prohlédnout v celé jeho kráse, je ještě krásnější.

A tak jsme došli na místo odkud je pěkně vidět a v blízkosti nejsou ani budovy ani stromy. Na předpisy totiž pilot Pavel  docela dbá. Stejně tak na předletovou přípravu.

Po namontování vrtulí se Phantom chvíli nahřívá a pak už je slyšet typický zvuk, který dron vydává za letu  a my jen zakláníme hlavu. Karlštejn máme skoro před sebou, ale vidíme jen jeho kus. Pavel má na displeji ovládacího tabletu úplně jiné pohledy. Troufáme si tvrdit, že o trochu poutavější.

Musíme ale končit. Ve výšce několika desítek metrů docela fouká a náš vzdušný pozorovatel hlásí, že se mu takovéhle prostředí vůbec nelíbí. Není prostor na hrdinství – nikdo nechceme, aby se z užitečného pomocníka stala po pádu z výšky hromádka elektrošrotu. Pavel proto zahajuje řízený sestup stroje do bezpečí. Asi ve dvou metrech nad zemí stroj vezme a my jedeme dál.

Čeká nás rozhledna na vrchu Děd. Tuhle krasavici postavil v roce 1893 Klub českých turistů. I když je věž moc pěkná, jako rozhledna už moc neslouží – její výška je 12 metrů a vyhlídková plošina se nachází v 10 metrech a to už nestačí na okolní vzrostlé stromy. Chvíli koukáme do větví a pak sejdeme dolů. Po chvilce se ozve již známý zvuk svištících vrtulí a za několik desítek vteřin se na displeji se nám ukáže fantastická scenérie hřebenu Dědu. I vítr se trochu utišil a tak si můžeme ty neobvyklé pohledy pořádně užít.

Balíme a jedeme domů. Baterky jsou prázdné a na paměťové kartě zůstává to, co si budou za pár týdnů moct prohlédnout všichni, kdo otevřou průvodce Stezkami Barrandienu II.

Ještě nás čeká spousta dalších míst. A ani ta si nenecháme pro sebe.

Náš tip:

Rezervujte si svůj výtisk Průvodce Stezkami Barrandienu II v našem formuláři

Průvodce si můžete i prohlédnout na našem webu

 

Říká se, že jeden obrázek řekne víc než spousta slov.  Tak tady ty obrázky jsou:

 

Aha, obrázky nezprostředkují zvuk svištících vrtulí. Tak ten je třeba v našem krátkém videu z natáčení.