Agentura Koniklec, o. p. s. provedla v létě a na podzim 2021 pozorování na vybraných geologických lokalitách v Praze, aby zjistila, jaký (ne)zájem o ně Pražané a návštěvníci města mají a co je na ně přivádí.
V Praze se nachází 93 maloplošných chráněných území na rozloze více než 2200 ha. Jedná se o 8 národních přírodních památek, 16 přírodních rezervací a 69 přírodních památek. Pražská příroda je opravdu pestrá. Zvláštní pozici zaujímají místa, kde je chráněna neživá příroda, tedy geologické a paleontologické hodnoty. Praha má mimořádnou polohu: leží z velké části na území Barrandienu, oblasti s vysokým výskytem lokalit starších prvohor (ordovik, silur, devon). Díky práci Joachima Barranda a jeho následovníků se pražské zlomy a zkameněliny staly fenomény mezinárodního významu. Na území Prahy zasahuje také Chráněná krajinná oblast Český kras, kde leží samotné srdce středočeského siluru a devonu.
Klíčová fakta
50 %
z uvedených 93 chráněných území má jako jeden z hlavních předmětů ochrany geologické či paleontologické fenomény. U dalších se jejich geologická stavba významně podílí na krajinném rázu nebo je základem pro biodiverzitu flory a fauny.
29
lidí navštívilo některou z 5 vybraných lokalit v horkém letním víkendovém dni v červenci 2021. To je výrazně méně, než jsme očekávali. Na tři z 5 lokalit přitom nepřišel nikdo.
70 %
návštěvníků přijde na lokalitu ve skupině. Naprostá většina má bydliště v Praze a převažují mladší věkové skupiny (do 35 let).
40 %
návštěvníků přichází cíleně kvůli návštěvě chráněného území, z nich dvě třetiny mají odborný zájem.
70 %
návštěvníků především vadí nepořádek na lokalitách. Dále jim chybí směrové tabule s mapami a lepší značení v terénu.
Typický návštěvník navštěvuje lokality ve skupině, je ve věku 26–35 let, má středoškolské vzdělání, jeho povolání má administrativní charakter. Bydlí v Praze, na lokality se dopravuje městskou hromadnou dopravou a pěšky, účelem jeho návštěvy je turistika, sport a rekreace, ale zájem o geologii a paleontologii nechybí. Na lokalitách mu vadí nepořádek a postrádá zde směrování a značení cesty k lokalitám, informační tabule čte. Na lokalitách se věnuje zejména hledání a sběru zkamenělin.
Lidé individuálně navštěvují chráněné geologické lokality kvůli geologii zcela ojediněle.
Návštěvníci mají zájem o mapy, směrové tabule a čtou si doprovodné texty. Uvádějí, že jim značení a mapy chybí, lokality objevují často náhodně.
V diskusi k výsledkům výzkumu se zamýšlíme nad otázkou, proč je rozdíl v návštěvnosti pražských lesů a lesoparků řádově odlišný od návštěvnosti geologických lokalit a uvažujeme, zda a do jaké míry je potřeba geologické lokality propagovat.
Ke stažení
- Závěrečná zpráva o monitoringu (soubor PDF)
- Příloha závěrečné zprávy – dotazník (soubor PDF)
Agentura Koniklec, o. p. s. nabízí poznávání geologického a paleontologického dědictví Prahy nabídkou individuální „geoturistiky“ i organizovaných akcí pod názvem PražskéKameniště. Odborným partnerem je Mgr. Štěpán Rak, Ph.D. a jeho značka „Geologické vycházky“. AK je také partnerem Národního geoparku Barrandien.
Monitoring lokalit byl podpořen Hlavním městem Praha.