Letošní léto by nás podle aktuálních předpovědí tentokrát nemělo překvapit žádnými dramatickými extrémy. Po několika letech, kdy počasí doslova divočelo, to je jistě dobrá zpráva. Nemusíme se obávat přílišného sucha a vedra ani intenzivních přívalových dešťů. Můžeme si tedy trochu oddychnout, ale mnoho důvodů k radosti není. Nedávné srážky, které na několik následujících týdnů odvrátily hrozbu katastrofálního sucha nebyly nikterak vydatné a přesto v některých oblastech způsobily bleskové povodně, za které jsme platili lidskými životy i značnými škodami na majetku. Změna klimatu je realitou a chvilkové uklidnění zcela jistě neznamená, že důsledky změn klimatu znovu nepocítíme.
Mnoho lidí, kteří uvažovali o tom jak, mohou oni sami čelit změně klimatu, dospělo k závěru, že takovýto úkol je nad síly jednotlivce. Jistě, velké systémové a také patřičně drahé kroky jsou a budou v režii států a jejich společenství.
Ale každý jednotlivec nebo malá komunita může přizpůsobit svá obydlí, aby byla vůči všem rozmarům živlů odolnější, každý jednotlivec či komunita mohou přispět ke snížení produkce skleníkových plynů. Tyhle malé krůčky provedené doslova na mikroúrovni každého domu a jeho nejbližšího okolí mají svůj smysl. A pokud se „naštosují“ pěkně vedle sebe, začnou postupně vznikat odolné a stabilní celky, v nichž se bude žít lépe.
Možností je téměř nepřeberně – obyvatel rodinného domku může začít jímáním dešťové vody do sudu postaveného pod okap. Od toho je krok k větší nádrži a od ní k ještě větší. K takové, kam poteče voda z více parcel. Obyvatelé několika činžovních domů se mohou domluvit a společně vytvořit zelený vnitroblok, který jim jednak zlepší mikroklima v bytech a zároveň poslouží jako dostupné místo pro relaxaci nebo třeba pro pěstování drobných plodin. Mikroklima panelového domu zase může pomoct zlepšit předzahrádka. Možností je spousta a většinou nestojí ani tolik peněz a úsilí.
Nelze zapomínat ani na drobné technické vychytávky na vlastním obydlí. Může to být zastínění oken proti prudkému slunci, zasklení lodžie nebo třeba vylepšení větrání bytu či domu. Zde už je třeba sáhnout hlouběji do peněženky, a proto se vyplatí, před tím, než sáhneme do peněženky poznat, co vlastně konkrétní obydlí trápí. Jistě nemá smysl utrácet peníze třeba za ochranu proti vedru tam, kde se dům nepřehřívá. Získat důležité údaje o tom, jak se dům chová v různém počasí, je vlastně úplně jednoduché, dát získané údaje do souvislostí je pak jen o maličko složitější.
KlimaCloud
Před rokem jsme ve spolupráci s 38 převážně pražskými domácnostmi takovéto údaje získávali a mohli jsme tak poskytnout doporučení, co udělat, aby se v domech a bytech žilo lépe. Pro letošek jsme vybrali zatím pět obydlí, které sledujeme systematicky pomocí poloprofesionálních meteostanic. Do nového KlimaCloudu sbíráme průběžně měřené údaje o vnitřních a vnějších teplotách, vlhkosti i teplotách stěn a pozorujeme, jak se obydlí vypořádávají s běžným stavem počasí i s extrémy. Obyvatelům „našich“ obydlí radíme, co by mohli zlepšit a efekt těchto úprav dále sledujeme.
Jak si sledovaná obydlí vedou v letních disciplínách, tedy odolnosti proti vedru a suchu, můžete sledovat na pravidelně aktualizovaných přehledech.
- Rodinný dům Ondřejov
- Rodinný dům Beroun
- Panelový dům Praha – Chodov
- Statek Podmyče (připravujeme)
- Vila Mnichovice (připravujeme)
Chcete se zapojit do KlimaCloudu?
Pokud máte domácí meteostanici nejlépe s připojením na internet, poskytněte nám její data spolu s několika technickými informacemi o vašem obydlí. Pokud byste si takovou meteostanici chtěli pořídit a o údaje, které naměří se podělit, rádi vám poradíme, jak na to. Další možností je samozřejmě ruční měření a zapisování hodnot – to je ovšem trochu pracné. Vybrané měřiče vám můžeme i bezplatně zapůjčit.
Pojďte se s námi podívat na obydlí a jeho okolí důkladněji, pojďte změřit a zjistit, jak na tom je. A pak můžeme hledat jak je vylepšit – ať je to promyšlené zastínění budov, zadržování dešťové vody, ochlazování, zajímavé využití zeleně na domech a další profesionální i hobby řešení – to vše nás zajímá.
Čtěte KlimaFeed
Pravidelně vybíráme zajímavé články, internetové, rozhlasové i televizní pořady, které se věnují problematice změny klimatu a publikujeme odkazy na ně v našem KlimaFeedu. KlimaFeed najdete na https://koniklec.cz/klimafeed.