Úspora energií v domácnostech

28. 4. 2023

Naše domácnosti spotřebovávají poměrně velké množství energie – ať už se jedná o energii elektrickou, plyn nebo teplo.

Z celkové spotřeby energie připadá přibližně polovina na vytápění, a o tu druhou polovinu se dělí ohřev teplé vody a zbývající domácí spotřebiče.

Prudký nárůst cen všech energií v posledních měsících tak nutí každou rozumně uvažující domácnost zamyslet se nad možnými úsporami – a to jak režimovými tak i technickými. Řada potenciálních investic do úspor začala dávat s drahými energiemi větší smysl a jejich návratnost se výrazně zkrátila.

Vytápění

Významná část pražských domácností je vytápěna z centrálního zdroje – takzvaným dálkovým teplem. To je na jednu stranu relativně levné a velmi komfortní, na druhou stranu, na rozdíl od plynového nebo elektrického vytápění, znemožňuje průběžnou kontrolu spotřeby. Kolik jsme protopili se tak dozvíme až z ročního vyúčtování. K úsporám je tedy nutné přistoupit takříkajíc preventivně. A jak na to napoví pět jednoduchých pravidel – zde předpokládáme, že byt je v takovém technickém stavu, že nedochází k zásadním únikům tepla například netěsnými okny.

 • Pravidlo 1: Nepřetápět

Každé navýšení teploty o 1 °C představuje přibližně 6 % energie navíc.

Že se to vyplatí, dokládá příklad jedné z námi dlouhodobě sledovaných domácností na pražském sídlišti Chodov. Přehledový dashboard ukazuje meziroční srovnání spotřeby tepla v letech 2021 a 2022. Z průběhu teplot vyplývá, že domácnost v chladných měsících roku 2022 snížila teplotu vytápění obytných místností na teplotu 20 – 22 °C a snížením spotřeby tak téměř vyrovnala nárůst ceny tepla. Teplota 20 – 22°C přitom postačí pro zajištění tepelného komfortu zdravých dospělých lidí.

 • Pravidlo 2: Správně větrat

Větrání slouží k přísunu čerstvého vzduchu do místnosti, nikoli ke snížení teploty. Pokud je třeba teplotu snížit, je tak třeba to učinit regulací na radiátoru a nikoli otevřením okna.

Větrání za účelem výměny vzduchu v místnosti má být krátké a intenzivní – maximálně několik minut. I na dobu větrání je vhodné snížit výkon radiátorů.

 • Pravidlo 3: Udržovat optimální vlhkost vzduchu

Tepelná pohoda ve vytápěné místnosti významně závisí na vlhkosti vzduchu. Ideální vlhkost vzduchu je v rozmezí 45 až 55 % (nebo širší rozmezí 40 – 60 %). Příliš nízká i příliš vysoká vlhkost jsou subjektivně nepříjemné. Z hlediska úspor energie je důležité, že nízká vlhkost snižuje takzvanou pocitovou teplotu.

Při vlhkosti vzduchu 30 % pociťujeme při teplotě 23 °C stejnou tepelnou pohodu jako při vlhkosti 60 % a teplotě 21 °C. Zmíněné 2°C rozdílu tak umožní ušetřit přibližně 12 % energie za vytápění.

V topné sezoně se v panelových domech často stává, že je vlhkost vzduchu nízká – pak je na místě jí upravit například pomocí zvlhčovačů vzduchu, odpařovačů nebo difuzérů. K vyšší vlhkosti přispějí i pokojové květiny.

 • Pravidlo 4: Pečovat o radiátory

S počátkem topné sezony je třeba radiátory odvzdušnit radiátory –  tedy naplno otevřít regulační ventily, aby se otopná soustava mohla úplně naplnit vodou a odvzdušnit.

Pokud je radiátor zakrytý například závěsem nebo zastavěný nábytkem, proudění tepla do místnosti je omezené a v pokoji je chladno. Spotřeba tepla na vytápění tak zbytečně roste.

 • Pravidlo 5: V době nepřítomnosti prostory temperovat

V případě delší nepřítomnosti v bytě není účelné radiátory zcela vypínat. Vhodnější je udržovat v místnostech teplotu mezi 16 až 18 °C. Vytopení prochladlých místností po návratu spotřebuje více energie než průběžné temperování.

 • Pravidlo 6: Neplýtvejte teplou vodou

Příprava teplé vody vyžaduje značné množství energie. V domácnosti je využívána zejména pro osobní hygienu a také při úklidu a mytí nádobí. Pro její šetrnou spotřebu platí stejné pravidla jako pro úsporu vody studené v těchto činnostech (podívejte se na náš článek o úsporách vody).

Domácí spotřebiče

V domácnosti se nachází řada spotřebičů různého stáří. Lze předpokládat, že ty staršího data výroby mají významně vyšší spotřebu, než jejich soudobé modely. Na jednu stranu nechceme nikoho nabádat, aby se zbavoval funkčních věcí za každou cenu, ale v každém případě se vyplatí prozkoumat spotřebu jednotlivých přístrojů a přistoupit k citlivé obměně. Může se totiž stát, že se investice do nového spotřebiče poměrně rychle vrátí a v budoucnu přinese zásadní úspory. A mimochodem, starší spotřebič můžete odvézt třeba na chalupu, kde dobře poslouží a vzhledem k nižší míře využití se jeho vysoká spotřeba tolik neprojeví.

Většina důležitých spotřebičů je povinně označena energetickým štítkem, který přináší standardizované informace o náročnosti spotřebiče na energie případně vodu. Jak vybírat spotřebič se můžete dočíst i v našem nákupním rádci.

 • Lednice a mrazáky

Lednice je v provozu 24 hodin denně, většinou celoročně. V úvahách při výběru nové lednice je proto třeba pamatovat na to, že pro roční vyjádření je denní spotřebu třeba násobit číslem 365. I zdánlivě malý rozdíl denní spotřeby tak může znamenat mnoho set korun ročně navíc jen za spotřebu elektřiny. Naštěstí nové energetické štítky již uvádějí i spotřebu za celý rok, takže je výběr snazší.

Samozřejmě, že spotřeba lednice záleží i na způsobu jejího používání – zde doporučujeme náš předchozí článek, který se problematikou podrobně zabývá.

Podrobný člnek o lednicích najdete zde

 • Myčky nádobí

Mytí nádobí v myčce je efektivnější nejen z hlediska spotřeby vody, ale také z hlediska spotřeby energie. Tu myčka nádobí spotřebuje zejména na ohřívání vody. Množství vody příliš nezáleží na míře naplnění myčky. Proto je důležité plné využití kapacity myčky. Myčce dejte dostatek času – nejdelší program (označovaný Eco) je zpravidla nejúspornější a to jak z hlediska spotřeby vody, tak energie. Právě spotřeba v tomto programu je uváděna na energetickém štítku.

 • Plotny a sporáky

Nejekonomičtější vaření nabízejí indukční sporáky. Na rozdíl od ostatních sporáků nedochází k ohřevu plotýnky, ale přímo nádoby pomocí elektromagnetických vln. Výhodou je rychlejší ohřev s nižší spotřebou energie, nevýhodou je nutnost použití nádobí z magnetického materiálu. Na indukčních sporácích pak téměř není možné využívat zbytkového tepla, kdy se potravina dovaří na chladnoucí plotýnce.

V každém případě na každý hrnec, kde je to možné, patří poklička. Ušetří podle okolností až 30 % energie. My jsme v našich experimentech dosáhli úspory 23 %.

Prohlédněte si rozdíly spotřeby energií pro přípravu vybraných potravin na našem dashboardu

Při vaření na elektrickém sporáku se vyplatí používat hrnce vyrobené z materiálů, které dobře vedou teplo a mají rovné dno –  celou plochou přiléhají k plotýnce. Hrnce s nerovným dnem mohou prodloužit čas vaření i o 40 %, což zvyšuje spotřebu energie o 10 až 15 %.

Průměr dna hrnce má odpovídat průměru varné zóny nebo plotýnky. Příliš velké nebo malé hrnce prodlužují čas vaření. Například, pokud má hrnec o 3 cm menší průměr, než je průměr varné plotýnky, může uniknout do okolí až třetina energie. V případě indukčních plotýnek k uvedenému jevu nedochází – to je dáno principem indukčního ohřevu.

 • Pečící trouby

Pečící trouba je přístroj s velmi vysokou spotřebou energie. Soudobé trouby mají běžně příkon 3,5 kWh i více.

U pečící trouby je důležité, aby byla v perfektním technickém stavu, to znamená zejména, že má nepoškozené těsnění okolo dvířek. Jeho poškození může snížit kvalitu pečení a zároveň zvýšit spotřebu energie o 25 % i více.

K úspoře energie přispívá i optimální postup přípravy pokrmů. Některé recepty vyžadují troubu předehřátou. V takovém případě je potřeba postupovat tak, aby ihned poté co je předehřev dokončen, mohl být pokrm do trouby umístěn – zbytečné ohřívání prázdného prostoru znamená zbytečnou spotřebu energie. Důležité je i troubu zbytečně neotevírat. Postup pečení je možné většinou sledovat přes skleněná dvířka trouby.

U pečící trouby je možné využít zbytkového tepla. Energie použitá na předehřátí se tak využije. Zpravidla lze troubu vypnout 5 – 7 minut před požadovaným koncem pečení. Lze tak ušetřit až 0,5 kWh energie.

 • Varná konvice

Varná konvice představuje velmi ekonomický ohřev vody. V případě, že nemáte k dispozici indukční vařič, je vhodné jí využívat i na ohřev vody například na brambory nebo těstoviny.

Při provozu je třeba ohřívat jen takové množství vody, které potřebujete. Platí jednoduchá úměra – méně ohřívané vody = méně spotřebované energie. I z tohoto důvodu je vhodné při výběru konvice vybírat takový model, který vám velikostně vyhovuje – velká rodina si vybere konvici s objemem 1,5 litru a více, pro jednotlivce postačí konvice s objemem do 1 litru. Celkový objem totiž také souvisí s minimálním množstvím vody, které je v konvici možné ohřívat.

 • Mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba nabízí úsporný ohřev menších porcí (do 500 g) hotových jídel. Její příkon se pohybuje od 800 do 1000 W. Nejefektivnější ohřev je u potravin s vyšším obsahem vody. Je výrazně úspornější než klasická trouba, která by na dosažení stejného efektu potřebovala vyšší teplotu, a i více energie. Ohříváním jídla v mikrovlnné troubě ušetříte oproti ohřívání na sporáku až 50 % energie.

 • Osvětlení

V současné době připadá v úvahu prakticky již jen osvětlení na bázi LED diod. Jde o v současnosti nejúspornější osvětlení a jeho ceny navíc klesají. I přesto je třeba dobře vybírat

Soudobé LED žárovky svítí na první pohled všechny stejně. Bohužel jejich světelné spektrum není vždy ideální a dlouhodobě může na člověka působit negativně. Vybírejte proto pouze takové světelné zdroje, které mají světelné spektrum blížící se přirozenému dennímu světlu. Jak moc se světelný zdroj přibližuje svým spektrem dennímu světlu, udává hodnota CRI. Čím blíže hodnote 100, tím lépe.

Pro běžné použití postačí hodnota CRI u světelného zdroje 85 a více. Tuto hodnotu splňuje většina světelných zdrojů střední a vyšší třídy a naštěstí také naprostá většina běžně prodávaných systémů chytrého osvětlení.

Zvažte pořízení tzv. chytrého osvětlení. Chytré osvětlení je nejčastější aplikací takzvané chytré domácnosti. Vložené prostředky se poměrně rychle vrátí. Možnost stmívání uspoří energii – při nižším jasu odebírá svítidlo méně energie. Možnost nastavení barvy světla podle aktuálních potřeb zase sníží nutný počet svítitel. Automatizované rutiny pak omezí důsledky zbytečného svícení na spotřebu energie. Nezanedbatelný je i komfort.

Více o problematice osvětlení si můžete přečíst v našem starším článku.

 

Problematika domácích úspor energie je mimořádně obsáhlá a tento stručný článek jí nemohl vyčerpat v celé šíři. I proto se budeme k tématu v průběhu roku 2023 i nadále vracet.

 

Článek vzniknul v rámci projektu Ekoporadny Praha, který podpořilo Hlavní město Praha

          

Soubory cookie používáme k personalizaci, k poskytování funkcí sociálních médií a k analýze návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek sdílíme také s našimi partnery v oblasti sociálních médií a analýzy.
Cookies settings
Akceptovat
Odmítnout
Zásady ochrany osobních údajů a souborů cookie
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive
Zásady ochrany osobních údajů Jaké informace shromažďujeme? Informace od vás shromažďujeme při registraci na našich stránkách nebo při zadávání objednávky. Při objednávání nebo registraci na našich stránkách můžete být podle potřeby požádáni o zadání: jména, e-mailové adresy nebo poštovní adresy. K čemu vaše údaje používáme? Veškeré informace, které od vás shromažďujeme, mohou být použity jedním z následujících způsobů: K přizpůsobení vašich zkušeností (vaše informace nám pomáhají lépe reagovat na vaše individuální potřeby). Ke zlepšení našich webových stránek (na základě informací a zpětné vazby, které od vás obdržíme, se neustále snažíme zlepšovat nabídku našich webových stránek). Ke zlepšení služeb zákazníkům (vaše informace nám pomáhají efektivněji reagovat na vaše požadavky na zákaznický servis a potřeby podpory). Ke zpracování transakcí Vaše informace, ať už veřejné nebo soukromé, nebudou bez vašeho souhlasu prodány, vyměněny, předány nebo poskytnuty žádné jiné společnosti z jakéhokoli důvodu, kromě výslovného účelu dodání zakoupeného produktu nebo požadované služby. Za účelem správy soutěže, propagační akce, průzkumu nebo jiné funkce webu. K zasílání pravidelných e-mailů E-mailová adresa, kterou poskytnete pro zpracování objednávky, bude použita pouze k zasílání informací a aktualizací týkajících se vaší objednávky. Jak chráníme vaše údaje? Při zadávání objednávky nebo zadávání, odesílání či přístupu k vašim osobním údajům uplatňujeme různá bezpečnostní opatření, abychom zachovali bezpečnost vašich osobních údajů. Nabízíme použití zabezpečeného serveru. Všechny dodané citlivé/úvěrové informace jsou přenášeny prostřednictvím technologie SSL (Secure Socket Layer) a následně šifrovány do databáze našich poskytovatelů platebních bran, aby k nim měly přístup pouze osoby se zvláštními přístupovými právy k těmto systémům, které jsou povinny zachovávat důvěrnost informací. Po provedení transakce nebudou vaše soukromé informace (kreditní karty, čísla sociálního pojištění, finanční údaje atd.) uchovávány déle než 60 dní. Používáme soubory cookie? Ano (Cookies jsou malé soubory, které web nebo jeho poskytovatel služeb přenáší na pevný disk vašeho počítače prostřednictvím webového prohlížeče (pokud to povolíte) a které umožňují systémům webu nebo poskytovatele služeb rozpoznat váš prohlížeč a zachytit a zapamatovat si určité informace. Soubory cookie používáme k tomu, abychom si zapamatovali a zpracovali položky ve vašem nákupním košíku, pochopili a uložili vaše preference pro budoucí návštěvy, sledovali reklamy a sestavovali souhrnné údaje o návštěvnosti stránek a interakci s nimi, abychom mohli v budoucnu nabízet lepší služby a nástroje. Můžeme uzavřít smlouvu s poskytovateli služeb třetích stran, aby nám pomohli lépe porozumět návštěvníkům našich stránek. Tito poskytovatelé služeb nesmějí používat informace shromážděné naším jménem jinak, než aby nám pomohli provádět a zlepšovat naši činnost. Pokud si to přejete, můžete si zvolit, aby vás váš počítač upozornil na každé odeslání souboru cookie, nebo si můžete v nastavení prohlížeče vypnout všechny soubory cookie. Stejně jako u většiny webových stránek platí, že pokud soubory cookie vypnete, některé naše služby nemusí fungovat správně. Objednávky však stále můžete zadávat prostřednictvím zákaznického servisu. Služba Google Analytics Na našich stránkách používáme službu Google Analytics pro anonymní vykazování používání stránek a pro reklamu na stránkách. Chcete-li se odhlásit od sledování vašeho chování na našich stránkách pomocí služby Google Analytics, použijte tento odkaz (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/). Poskytujeme nějaké informace externím stranám? Vaše osobní údaje neprodáváme, nevyměňujeme ani jinak nepředáváme externím stranám. To se netýká důvěryhodných třetích stran, které nám pomáhají s provozem našich webových stránek, prováděním našich obchodních činností nebo poskytováním služeb, pokud tyto strany souhlasí s tím, že budou tyto informace uchovávat v tajnosti. Vaše údaje můžeme také zveřejnit, pokud se domníváme, že je to vhodné pro dodržení zákona, prosazení zásad našich stránek nebo ochranu našich nebo cizích práv, majetku nebo bezpečnosti. Neosobní informace o návštěvnících však mohou být poskytnuty jiným stranám pro marketingové, reklamní nebo jiné účely. Registrace Minimální informace, které potřebujeme k vaší registraci, jsou vaše jméno, e-mailová adresa a heslo. V případě různých služeb, včetně prodejních akcí, se vás budeme ptát na další otázky. Pokud neurčíme jinak, musíte odpovědět na všechny registrační otázky. Při registraci do některých služeb (například profesních sítí) se můžeme zeptat i na některé další, dobrovolné otázky, abychom lépe pochopili, kdo jste. To nám také umožňuje přizpůsobit vám služby na míru. Abychom nám pomohli při marketingu, můžeme kromě údajů, které nám poskytnete v případě registrace, získat také údaje od důvěryhodných třetích stran, které nám pomohou pochopit, o co byste mohli mít zájem. Tyto "profilující" informace jsou získávány z různých zdrojů, včetně veřejně dostupných údajů (např. ze seznamu voličů) nebo ze zdrojů, jako jsou průzkumy a ankety, kde jste uvedli své pe Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Save settings
Cookies settings