Stali jsme se partnerem iniciativy Lípy republiky

18. 6. 2018

V rámci celonárodních oslav vzniku Československé republiky mapují nadšenci jubilejní stromy, aby zachránili jejich vzkaz pro další generace. Zároveň zpřístupnili návody, jak postupovat při výsadbách pamětních lip v roce 2018.

Náš národní strom lípa je často vysazována na počest výročí vzniku republiky, aby připomínala důležitou událost našich dějin. Pokud však tyto stromy nejsou označeny, tak se jejich poselství vytrácí či dokonce mizí.

Nás tip: Vyfoťte vaší oblíbenou lípu, fotku zašlete do soutěže a vyhrajte některou z pěkných cen
Aktualizace: Prohlédněte si nejlepší snímky z fotosoutěže

Mapujeme lípy republiky. Přidejte i tu vaší!

Do hledání stromů republiky se může zapojit každý. „Založili jsme speciální webové stránky Lípy republiky – www.lipyrepubliky.cz, které jsou nositelem databáze těchto jubilejních stromů a budeme rádi, když se k našemu nadšení připojíte a budete s námi objevovat dřeviny ze kterých dýchá historie,“ říká dendrolog Aleš Rudl.

Agentura Koniklec, o. p. s. se stala partnerem iniciativy Lípy republiky. Některé ze znovuobjevených lip se tak díky našim projektům objeví v reprezentativní publikaci Lípy republiky, jejíž vydání připravujeme u příležitosti 100. výročí české státnosti.

A jak vypadá pátrání po dnes již často zapomenutých lípách republiky? Shlédněte dokument České televize Příběhy lip z cyklu Náš venkov a dozvíte se to.