Putovní sešit Cesta do Barrandienu

27. 7. 2017

Víte, co objevil koník Jáchym u Koněprus? A že ne každý trilobit musí být zkamenělý a některý se může stát i průvodcem po kraji na pradávném vápencovém útesu? Chcete prožít velká dobrodružství v kraji skal, roklí, jeskyní, hlubokých listnatých lesů a tajemných zákoutí, který je vzdálený pár desítek minut jízdy vlakem z Prahy? Přijměte pozvání na jedinečnou pouť územím východního Barrandienu, krajinou Českého krasu a okolí. Staňte se součástí našeho příběhu a vytvořte si také příběhy vlastní. Společnost vám při tom budou dělat dvě netradiční bytosti, které vám ukáží i místa ne tak docela známá a podělí se s vámi o zajímavosti, které mnohým zůstávají utajené.

Putovní sešit Barrandienem pro děti, jejich rodiče a další dospělé kamarády vznikly díky podpoře Středočeského kraje v roce 2014. Druhé doplněné vydání spatřilo světlo světa na jaře 2017. V knížce najdou malí i velcí cestovatelé více než 60 kapitol věnovaných nejrůznějším místům a zajímavostem v krajině Barrandienu. Vše je graficky upraveno tak, aby se knížka líbila všem věkovým skupinám. Povídání napsala autorka Romana Červinková poutavou a zábavnou formou jako příběh putování dvou postav – koníka a trilobita.

V knížce najdete popis nejzajímavějších míst (např. Svatý Jan pod Skalou, Beroun, Koněpruské jeskyně, Zlatý kůň) i tematické části věnované geologickým a paleontologickým lokalitám, těžbě vápence, floře a fauně území, lesním společenstvům, vodám a další. Vše je doplněno historickým kontextem a upoutávkou na návštěvu míst spojených se slavnými osobnostmi. „Svojí“ kapitolu najdou v putovním sešitu i příznivci jízdy na koni, turisté a trampové nebo příznivci geocachingu, kteří mohou získat sérii speciálních „geocacherských“ samolepek na celkem sedmi místech v území geoparku. Pro dětské kolektivy nebo i aktivní rodiny jsou v sešitu připraveny náměty na několik jednoduchých nenáročných terénních her.

Závěr putovního sešitu tvoří kalendář stálých akcí, které jsou v území geoparku pořádány.

Sešit nenabízí jenom srozumitelné informace o přírodovědecky, historicky i kulturně mimořádně cenném území. Prostřednictvím kvízů, soutěží a úkolů motivuje své čtenáře a cestovatele k objevování a poznávání konkrétních míst i věcí. Díky čtivě zpracovaným textům se i ti mladší dozvědí, že nedaleko od Prahy leží krajina, která je přinejmenším z evropského hlediska přírodním klenotem. Sešit má nejen vzdělávat a bavit, ale také trochu vychovávat. Jeho čtenáři, jsou-li v onom kraji doma, by měli získat pocit hrdosti na místo, kde žijí a měl by se alespoň o malý kousek upevnit jejich vztah ke krajině jejich domova.

Putovní sešit není „knihou na jedno použití“, ale celoročním průvodcem územím Barrandienu a  Geoparku Joachima Barranda. Kromě samotného čtení nabízí i pestrou škálu aktivit, které lze v území provozovat nebo na ně alespoň odkazuje.

Čtenáři mohou lepit na vyhrazená místa do sešitu samolepky. Ty lze získat buď za vyplnění kvízu, zodpovězení otázky, návštěvu konkrétního místa nebo účastí na vybraných akcích. Místa, kde lze samolepky dostat, jsou v knížce popsána a také se čas od času objeví nové na webu. Kromě toho jsou informace o dostupnosti samolepek i aktuálních akcích umístěny na speciální webové stránce na níž je v publikaci též odkazováno.

Vážní zájemci  o sešit (spíše školy, ekocentra a podobně) si mohou napsat na naší adresu mailem. Reedice z roku 2017 je nově vázána do praktické drátěné vazby. Omezené množství je k dispozici na tzv. hotspotech Geoparku Joachima Barranda. Elektronická podoba putovního sešitu byla vystavena na internetové stránce www.barrandien.cz/putovani. Protože výroba takto výpravného materiálu je finančně poměrně dosti náročná, předpokládáme, že si část zájemců knížku vytiskne nebo si bude listovat její elektronickou podobou.

Přejeme všem mnoho dobrodružných zážitků i poučení na cestách Barrandienem!