Projděte si virtuální stezku … a nebo si vytvořte vlastní!
Naučná stezka již nemusí být jen velké informační panely umisťované s velkým úsilím a za mnoho tisíc korun. Moderní technika – zejména „chytré“ mobilní telefony a tablety umožňují vzít si tyhle velké tabule doslova do kapsy a s možnostmi, o kterých si u “klasických tabulí” můžeme nechat jen zdát.
Virtuální naučné stezky je nový moderní způsob značení přírodních, kulturních a turistických zajímavostí v terénu. Moderní technologie přinášejí nové možnosti přístupu k informacím pro návštěvníky přírodovědně nebo památkově cenných lokalit.
Princip značení jednotlivých zastavení naučných stezek informačními tabulkami s obrazci – grafickými kódy, neboli „taggy“, které lze číst mobilním telefonem vybaveným fotoaparátem, přístupem k internetu a některou z volně dostupných aplikací pro čtení QR kódů. Mobilní telefony jsou dnes snadno schopny pracovat s interaktivním obsahem a umožňují nám propojit nás s velkým množstvím informací, stále je tu však problém se zdlouhavým vypisováním webové adresy. Toto omezení řeší zmíněné grafické obrazce. Po přečtení kódu se telefon automaticky připojí na webovou stránku místa určenou speciálně pro mobilní telefony, kde jsou zobrazeny textové informace doplněné fotografiemi, obrázky, zvuky nebo videem.
Naše „taggové“ stezky v mnoha případech doplňují již zavedené naučné stezky, rozšiřují nebo dokonce nahrazují informace tradičních tištěných informačních tabulí, které jsou většinou pouze v češtině.
V současné době jsou taggové stezky zaváděny v mnoha místech po celé ČR, v turistických lokalitách Šumavy, Jeseníků, Beskyd, na význačných místech Prahy a okolí, v pražských parcích, v zajímavých oblastech Českého ráje, Táborska a Českého krasu, v přírodních lokalitách Českého středohoří a mnoha dalších.
Jednou z největších výhod našich stezek je možnost si informace odnést doslova s sebou v telefonu, číst je po cestě nebo s nimi pracovat následně. Využijí je studenti při výuce, lze dopředu plánovat výlet z domova i virtuálně procházet stezky na PC.
Chcete vlastní virtuální stezku?
Vytvořit si vlastní virtuální naučnou stezku není vůbec náročné ani drahé. Agentura Koniklec provozuje jednoduchý nástroj na tvorbu a údržbu vlastních virtuálních stezek. Najdete ho na internetové stránce innatura.cz. Není možná tak sofistikovaný jako nástroje konkurenční, ale zato je jednoduchý na ovládání a k dispozici zcela zdarma. Na tvůrci virtuální naučné stezky je to nejtěžší – vytvoření kvalitního obsahu zastavení.
Virtutální Stezku můžete vytvořit pro veřejnost nebo i jen tak pro radost svojí a svých dětí či známých. Pokud bude mít vaše stezka jen “dočasný charakter”, nezapomeňte prosím její značení z přírody odstranit.
A co k tvorbě virtuání naučné stezky budete potřebovat?
Seznam nutného potřebného technického vybavení rozhodně není dlouhý:
- GPS příjmač pro zaměření polohy jednotlivých zastavení
- Digitální fotoaparát nebo alespoň fotomobil – pokud budete chtít použít do obsahu vlastní fotografie
- Počítač připojený k internetu pro nahrání obsahu a tvorbu kódů
Podrobný postup jak vytvořit virtuální naučnou stezku v pěti krocích si můžete přečíst v letáku Tvorba a použití virtuálních naučných stezek, který si můžete stáhnout případně si u nás vyžádat jeho tištěnou podobu.
Stáhněte si …
Leták Tvorba a použití virtuálních naučných stezek
Nástroj na tvorbu virtuálních naučných stezek inNatura vznikl jako součást projektu “Propagace přírodních lokalit hlavního města Prahy prostřednictvím moderních technologií”, který podpořilo hlavní město Praha.