Nové energetické štítky od března 2021
4. 3. 2021
Nové energetické štítky byly schváleny Nařízením Evropské komise v přenesené pravomoci č. 2019/2017. Platné jsou od března 2021. Co tato změna přináší?
Konec znamének +
Energetický štítek přináší informace o energetické náročnosti spotřebiče, tedy zejména spotřebu energie. Podle charakteru přístroje uvádí i další údaje důležité pro dlouhodobý provoz spotřebiče – například spotřebu vody či hlučnost.
Používané označení postupem času zavedlo znaménka plus (A+, A++ a A+++). Tím se však systém značení značně znepřehlednil. Z toho důvodu budou elektrospotřebiče a televize postupně přeštítkovány na třídu A–G. Nejméně úsporné výrobky budou tedy zařazeny do třídy G.
Kterých spotřebičů se to týká?
Nové energetické štítky budou platné od 1. března 2021. Změna platná od března 2021 se týká těchto typů spotřebičů:
- myčky nádobí
- pračky a pračky se sušičkou
- chladničky, mrazničky a vinotéky
- elektronické displeje (displeje televizorů a počítačových monitorů, digitální informační displeje)
- komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech
Od 1. září 2021 začnou platit i nové energetické štítky svítidel
Přechodné období
V praxi se tak může stát, že na krabici spotřebiče zakoupeného v roce 2021 najdete štítek starý nebo dokonce štítky dva s výrazně různým zařazením do energetické třídy. V krajních případech se na jednom obalu může vyskytnout třeba štítek s energetickou třídou A++ a energetický štítek s třídou D. To v žádném případě neznamená, že by došlo ke změně energetické účinnosti konkrétního spotřebiče. Vlivem nových pravidel se stávající třídy A a B vyprázdní a vznikne tak tlak na produkci úspornějších spotřebičů.
Spotřebiče, které se dostaly na trh před 1. listopadem 2020 a zároveň se už nevyrábějí, budou označeny původními energetickými štítky. Nových štítků se tyto spotřebiče nedočkají. Tyto spotřebiče se však mohou prodávat nejdéle do 1. prosince 2021.
Jak nové štítky vypadají?
Nová podoba štítků přináší i novou grafiku. Tím je na první pohled patrné, zda jde o štítek sestavený podle nových či starých pravidel. V grafice nových štítků nenajdete modré rámečky a použité ikony jsou srozumitelnější a lépe čitelné. U některých spotřebičů přibyly nové informační ikony – například u televizorů je nově uváděn také údaj o spotřebě v režimu vysokého dynamického rozsahu (HDR).
Na štítek přibyly dvě důležité informace – je jasněji uvedeno, z čeho je uváděná spotřeba vypočítána (rok, počet pracích či mycích cyklů a podobně). V záhlaví štítku je dále uveden QR kód, který odkazuje na záznam výrobku v evropské databázi produktů (EPREL). Do ní by měly být všechny produkty označené štítkem zaregistrovány v nové databázi produktů EU (EPREL). Za vkládání údajů do databáze jsou odpovědní výrobci a obchodníci.
O databázi produktů EPREL si přečtěte zde.
Prohlédněte si infografiku s novými typy štítků.
Kliknutím na fialový bod se zobrazí vysvětlivka.
Tento článek vznikl v rámci projektu Ekoporadny Praha, který podpořilo Hlavní město Praha.
.