Máte na Den Země uklizeno?

20. 4. 2018

Více než 100 tisíc dobrovolníků v celé České republice v posledních dvou týdnech uklízelo Česko. Uklizeny byly stovky tun odpadů po těch, kteří odpadky vyhodili  tam, kam neměli. Česko díky akci v předvečer Dne Země prokouklo a bude určitě hezčí, dokud se neobjeví další odpadky. Jejich množství vytrvale roste a hromady často zbytečného odpadu se vrší okolo nás.

Není ale nejvyšší čas začít odpad nejen uklízet, ale jeho vzniku účinně předcházet?

Naše okolí je zamořeno plasty. Ne nadarmo je právě téma často zbytečných plastových obalů tématem Celosvětové kampaně ke Dni Země 2018. Letošním mottem je „Pomozte skoncovat s plastovým znečištěním!“. K jeho prosazení může přispět každý.

Co můžeme udělat hned?

Třeba  ukázat ostatním nesmyslně velké obaly některých výrobků denní spotřeby. Najdeme je v databázi nadměrných obalů společnosti dTest . Takovým výrobkům se vyhněme!

Spočítat si, kolik zbytečných plastových obalů spotřebujeme a tuto spotřebu omezit. Nápomocná k tomu může být  kalkulačka na stránkách Dne Země.

Snížit množství plastového odpadu z domácnosti. Není to nic složitého a zde najdete 9 tipů jak na to.

Nakupovat některé výrobky do vlastních obalů – obchodů, kde to je možné, zatím není mnoho, ale třeba ten svůj objevíte na stránkách Bez obalu.

Ispirujte se na webových stránkách EarthDay 2018.

A hlavně přemýšlet – třeba než si v kavárně vezmete plastové brčko. S nimi je to tak, že se jich jen v Evropě spotřebuje ročně neuvěřitelných 36,4 miliardy kusů. V zemích, které mají moře, končí většina plastů právě v něm. Jak za tento „dárek“ umí „poděkovat“ mořští obyvatelé se mrkněte ve videu jedné americké kampaně.

Zkusme začít třeba tuto  neděli a udělat si pořádek nejen kolem sebe, ale také v tom, jak zacházíme s plastovými obaly. Třeba budeme moci příští rok méně uklízet.