Letní část kampaně #KlimaNaDoma skončila

11. 11. 2019

Letní část kampaně skončila

Začátkem léta jsme vyhlásili kampaň #KlimaNaDoma. Skupina prospektorů měřila a sledovala pomocí jednoduchých pomůcek dopady letních veder na naše domovy. Souběžně jste spolu s námi hledali příklady různých prvků a opatření, která nás před vlivem městského tepelného ostrova chrání.

Kampaň byla založena na sběru dat od dobrovolně zapojených domácností na území hlavního města – zejména údajů o teplotě a vlhkosti vzduchu, jak uvnitř obydlí, tak venku, případně také o teplotě povrchů.

Takových domácností se v průběhu kampaně zapojilo 38. V průběhu léta provedli tito nadšenci více než 600 měření. Dobrovolníci si vzali pod drobnohled své příbytky a pravidelně měřili uvnitř i venku teplotu vzduchu, teplotu stěn i vlhkost vzduchu a hodnoty ukládali pomocí webových formulářů nebo mobilní aplikace.

Velmi nás potěšilo, že se do kampaně zapojily domácnosti žijící v různých typech obydlí. Můžeme tak srovnat činžovní domy, panelové domy i rodinné domky.

Abychom získali delší časovou řadu dat, instalovali jsme v jedné z domácností malou meteostanici, která průběžně měří vnější i vnitřní teplotu a vlhkost vzduchu a tyto hodnoty automaticky publikuje na internetu. Oslovili jsme i další vlastníky takovýchto meteostanic v Praze s žádostí o poskytnutí dat a získali tak průběžná data z dalších třech míst v hlavním městě.

Nejvyšší červencovou průměrnou teplotu zaznamenali naši prospektoři dne 25. července.

Data zpracováváme, abychom se s vámi mohli podělit o zjištění, jak pražské domy snášely letošní léto a jak se třeba na to příští můžeme lépe připravit. Zajímavým zjištěním může být třeba to, že i když je dům poměrně dobře zateplen, delší vlně veder neodolá a jeho stěny se vyhřejí natolik, že se vysoká teplota udržuje v interiéru i v nočních hodinách, kdy teplota vzduchu venku výrazně poklesne.

 

Všechna zjištění a z nich plynoucí doporučení budou postupně publikována zde.

 

Jak se domy vypořádávají s vedrem?

Zaslali jste nám celkem 16 příkladů přírodě blízkých i technických opatření na domech.

Nejčastějším způsobem byly různé varianty zelených fasád – od nesměle pnoucího se břečťanu na části nezatepleného panelového domu na pražském Chodově až po zcela zelenou fasádu vily na pomezí Strašnic a Vinohrad. Všechny zaslané tipy jsme zanesli do interaktivní mapy, kterou si můžete pohlédnout na https://www.koniklec.cz/klimamapa.

Ti, kteří se zúčastnili obou částí kampaně měli šanci získat užitečné pomocníky pro sledování klimatu doma. Cenou za první místo je malá domácí meteostanice Garni 117, která měří vnitřní a vnější teplotu, vlhkost vzduchu a atmosférický tlak. Druhou cenou pak je bezkontaktní teploměr Solight , kterým je možné měřit teplotu stěn a vyhledat tak problematická místa obydlí – například tepelné mosty. Třetí cena nebyla udělena. Výherci byli uvědoměni e-mailem.

 

CoolOFF!

Jak říká lidová pranostika „Na svatého Martina kouřívá se z komína.“ Dnes přicházíme s poslední fází naší kampaně #KlimaNaDoma. Toto závěrečné „ochlazovací kolo“ přináší několik kroků, které spolu postupně podnikneme:

  • Vítězové, radujte se! Během 14 dnů zašleme odměny vítězným prospektorům.
  • Měření dalo dost práce a vyžadovalo disciplínu. Děkujeme za to všem prospektorům! Během 14 dnů zašleme všem prospektorům elektronický certifikát o účasti v kampani.
  • Na města dopadají změny klimatu i v zimě.

CoolOff linka:

 

Náš tip: S přicházející topnou sezónou se nám vrací téma udržování zdravého vnitřního prostředí domů. Naše publikace zde