Jarní procházka

20. 3. 2020

Milí přátelé,

dnes nad ránem začalo jaro. Nešťastné okolnosti nám tentokrát nedovolí prožít radost z konce zimy tak, jak jsme zvyklí. Chceme vám alespoň několika drobnostmi připomenout, že i v tomto čase různých omezení si můžeme jarní přírodu užít.

Ačkoliv není dovoleno vycházet za jiným účelem, než za zajištěním nezbytných povinností, je “zdravotní” procházka přírodou stále dovolena, dokonce doporučena. Určitě nejezděte do přírody veřejnou dopravou, ani autem. Ale pokud tam můžete dojít sami nebo v malé skupině pěšky, neváhejte. Inspirací pro jarní procházku můžete najít v našich netradičních průvodcích romantickou krajinou Barrandienu, tedy převážně Českého krasu, Křivoklátska a přilehlých krajin. Naše průvodce najdete na internetu a můžete si z nich třeba vytisknout jen trasu, která vás zaujme. Naše trasy nejsou žádnými turistickými magistrálami, a tak třeba objevíte i nečekanou jarní krásu tam, kde byste jí jindy nehledali. Navíc se budete pohybovat mimo typické turistické cíle.

Zde najdete naše průvodce pěkně pohromadě

Na krátký výlet či procházku jarní Prahou vám můžeme nabídnout úplně nové podrobné mapy pražských významných a památných stromů. Je jich celkem pět a Prahu dělí kromě centra na další 4 oblasti, ve kterých můžete po stromech s příběhem pátrat. Právě pražské stromy mohou být cílem malých rodinných rekreačních výletů po městě. Při nich se leccos nového dozvíte a sobě i dětem prostřednictvím stromů připomenete, že vše už tady jednou bylo. V Praze najdeme stromy staré i přes 600 let. Přešlo mnoho zlých časů od té doby a lidé stále sázejí na oslavu života a pro radost stromy nové.

Mapy pražských stromů si můžete stáhnout nebo prohlédnout zde.

Kvůli omezením volného pohybu a zákazu shromažďování nemůžeme zahájit naše jarní geologické procházky a exkurze s oblíbeným lektorem Štěpánem Rakem. Připravujeme pro vás alternativní možnost výkladu pro samostatné návštěvy. Do té doby, než ho nabídneme, můžete si alespoň stáhnout průvodce z dřívějších vycházek a také mapu významných geologických lokalit v Praze. Třeba při své návštěvě lokality objevíte nějakou pěknou zkamenělinu nebo poznáte nová místa. Pokud se o ně s námi podělíte, můžete získat samolepku do hrací karty hry Stezkami Barrandienu.

360° snímek z vycházky do Orthocerového lůmku

Pokud byste se rozhodli kvůli počasí, zdraví či z jiných důvodů vynechat i malou procházku, můžete si zpestřit volný čas prohlídkou našich leteckých záběrů s příběhem, které doplňují naše průvodce. Krátké videopříběhy vám přinesou převážně dronové záběry z míst, o kterých vypráví průvodce Stezkami Barrandienu. Tato videa sdílíme na sociálních sítích a slouží k prohlídce v terénu i z pohodlí domova. Z ptačí perspektivy tak uvidíte místa, která znáte jen z přízemního lidského pohledu, nebo jste je zatím neobjevili vůbec. No, a nadhled je určitě něco, co nám všem v této době prospěje!

Když je řeč o videu a sítích, moc prosíme, dodržujte pravidlo sledování videa na internetu ve sníženém rozlišení. Sledování streamu v nejvyšší kvalitě velmi zatěžuje sítě a komplikuje život těm, co pracují z domova. Omezíme-li dočasně svůj komfort při sledování filmů a seriálů na internetu, pomůžeme svojí ohleduplností lidem, kteří nemohou do práce.

  • Miniprůvodce po vybraných pražských geologických a paleontologických lokalitách si můžete prohlédnout zde
  • Videopříběhy z průvodců Stezkami Barrandienu najdete zde
  • Turistickou mapu geologicky cenných lokalit Barrandienu v Praze a okolí nabízíme zde
  • Hrací kartu dlouhodobé hry Stezkami Barrandienu si můžete stáhnout zde

Chcete-li přeci jen raději zůstat doma, věnujte chvilku času zlepšení prostředí ve vašem obydlí. Je možné, že vás v létě trápí vedra, utrácíte příliš mnoho za energie nebo se cítíte unaveni. Pokud zjistíte příčinu nevyhovujícího stavu, můžete s tím něco udělat. Inspirujte se třeba v útlé knížce Zdravé a nezdravé budovy a zkuste udělat něco pro sebe. Vytvořit si zdravější prostředí nemusí totiž být vůbec složité ani drahé. Když už tedy musíte zůstat doma, aspoň využijte čas a svoje domácí životní prostředí pořádně prozkoumejte.

Publikaci zdravé a nezdravé budovy si můžete prohlédnout a stáhnout zde

 

Tento článek je nazván “jarní procházka”. Před mnoha lety konstatoval tehdejší premiér České republiky ve stejně nazvaném článku v Lidových novinách, že při své jarní procházce nenašel žádné stopy zničené přírody, vše kvete a je v nejlepším pořádku. V březnu 2002 pak pro stejný deník ve svém článku “Válka o ekologii” uvedl, že “Zásadní změnu k lepšímu v kvalitě prostředí přinesla politika vlád …, které vytvořily předpoklady pro to, aby levičáky tolik vysmívaný a nenáviděný trh mohl fungovat. Pouze trh zařídil, že komunistické průmyslové struktury, které ničily životní prostředí, zanikly, svobodná tvorba cen umožnila, že se lidé začali chovat racionálně a přestali plýtvat.“. Tato vzpomínka mě vede k zamyšlení: Politici se rádi chlubí cizím peřím (a také tím, co lidé udělali dobrovolně ze svého přesvědčení) a stejně tak rádi využívají nešťastných okolností k zakrytí vlastních chyb.

Dříve nebo později se z dnešní nešťastné situace zotavíme, ale problém s narušeným globálním ekosystémem nezmizí. Jeho naléhavost bude k velké radosti některých lidí slábnout ve světle důsledků pandemie. Byl bych moc rád, kdyby naše starost o životní prostředí, která je především starostí o budoucnost člověka a všeho živého na Zemi, nebyla odsouvána a odsunuta stranou kvůli momentální, ale působivé hrozbě.

Přeji všem jaro plné optimismu a hodně štěstí a zdraví!

Mirek Lupač, ředitel společnosti

 

Hra pro vás

Pro ty, kteří si chtějí pocvičit své hlavy, jsme připravili několik jednoduchých i složitějších puzzle. První, kde je úkolem složit obrázek zkameněliny nalezené na jedné z vycházek, si můžete vyzkoušet přímo zde. Pokud vás zaujme, nebo si chcete zkusit složitější, najdete odkazy na konci této stránky.

 

Jak hrát? 

Klikněte na tlačítko Start pod puzzle nebo umístěte první dílek. Od toho okamžiku se začíná počítat čas.  Správně umístěné dílky již nelze přemístit. Přebytečné dílky si můžete z hracího pole odsunout na okraje hrací plochy.  Hru můžete kdykoli opakovat. Hodně zábavy. 

Složený obrázek:

00:00
Completed:

 

 

Zkuste si i další puzzle

Puzzle Koniklece v lomu Homolák (4×6)

Puzzle Radotínská vápenka (4×6)

Puzzle Bubovické vodopády (6×6)

Puzzle Skryjský trilobit (5×5)