Jarní klima

20. 3. 2019

Nechce se vám číst celý článek?

Škoda, ale klidně začněte rovnou jarním kvízem a soutěžte o průvodce a jarní tričko AK.

Dnes večer, 20. března, krátce před 23. hodinou začíná astronomické jaro. To meteorologické je již v plném proudu, na zahradách kvetou jarní cibuloviny a sadaři se pustili do jarních prací. Letošní zima přinesla nečekané množství srážek. Přesto se nemůžeme naivně domnívat, že jedna zima doplní vysychající podzemní vody. Snad jen naplněnost přehrad uklidňuje naše obavy z dalšího horkého a suchého léta. Těšíme se ale ještě vůbec z jara, když si připomeneme úmorné letní horko a sucho?

K tomu nám studenti svojí akcí Fridays for Future nepříjemně připomněli vážnost problémů s klimatem i naléhavá doporučení odborníků z mezivládního panelu IPCC z listopadu loňského roku. Mladí důrazně požadují po politicích řešení klimatických problémů. To je jistě správné a odpovědné. Jen bychom neměli předstírat, že nás „obyčejných“ lidí se to netýká. Možná bychom měli začít u sebe a zamyslet se, co sami můžeme obětovat. Naše osobní nepříjemná pravda pak spočívá v nutnosti vzdát se části vlastního (pseudo)komfortu, části svojí spotřeby, konzumu a požitků. Jsme nesmírně bohatí a naše bohatství je poháněno energií. Naše spotřeba a mobilita závisí z větší části na zdrojích, které produkují oxid uhličitý. Naší současnou spotřebu neumíme v horizontech několika desetiletí (která jsou podle IPCC kritická) pokrýt z čistých zdrojů energie. Musíme se zeptat sami sebe, čeho jsme ochotni se vzdát.

Z jedné čtvrtiny se na emisích CO2 vytvářených člověkem podílí doprava. Naše cestování je závislé na fosilních palivech prakticky zcela, protože i elektromobilita je v našem případě zajištěna z 50 % výrobou elektřiny z uhlí. Mezi vůbec největší podíl na osobní uhlíkové stopě má létání. Cestování pro potěšení stojí naší planetu dost sil. Právě teď na jaře je před námi další sezona výletů a turistiky. Co kdybychom se letos zkusili vrátit do naší krajiny, poznat nová místa, projít je pěšky nebo projet na kole, ukázat jí dětem a zažít dobrodružství pár kilometrů od domova. Ta naše domácí krajina nám za to možná časem poděkuje, až se nebude muset jako dosud každý rok pokrýt žlutými lány řepky, kterou dnes potřebujeme pro výrobu paliv.

Protože v AK dlouhodobě podporujeme šetrnou turistiku, chceme také rozvíjet myšlenku klimaticky přátelského turismu. Pro sezonu 2019 jsme připravili průvodce Stezkami Barrandienu 2, který přináší celou řadu zajímavých námětů na pěší a cyklistické výlety pro celou rodinu a také novinku v podobě digitální vrstvy. Vykročte ze své uhlíkové bubliny a pojďte s námi do jarní přírody. Vraťme se do své krajiny. Ať na polích nemusí růst nafta a vrátí se na ně obilí!

Zúčastněte se také naší malé jarní soutěže – kvízu a můžete vyhrát nového průvodce a tematické tričko.Kvíz – Na jarní výlet s nadhledem

U příležitosti zahájení jarní sezony s naším průvodcem Stezkami Barrandienu 2 přinášíme tento kvíz. Vyzkoušejte si ho s nadhledem! A kdybyste potřebovali nápovědu, třeba jí najdete právě v našem průvodci.

Kvíz má 5 otázek. Vždy jen jedna nabízená odpověď je správná. K již zodpovězené otázce není možné se vrátit. Vítězem se stane ten, kdo odpoví správně na největší množství otázek. V případě více účastníků se shodným počtem správných odpovědí rozhoduje dřívější čas odeslání odpovědi, pokud i ten bude stejný, tak los.

Vítěz získá triko Agentury Koniklec ze speciální jarní edice. První tři výherci dostanou také průvodce Stezkami Barrandienu 2 poštou s vepsaným věnováním autorky a vydavatelů. 

Kvíz začíná s astronomickým jarem a končí dne 31. března 2019 ve 23:59:59 hodin.

Kvíz byl již ukončen. Možnost kvíz vyplnit zůstává i po uzávěrce, ale cenu již vyhrát nemůžete 🙂

Spustit kvíz