Info/akční stánek Barrandien

18. 5. 2018

Nenechte si ujít návštěvu stánku Barrandien, který tak jako každým rokem najdete v sobotu 26. května 2018 v areálu Lomů Mořina od 9:30 do 13:00 hodin. Tentokrát nikoliv u kantýny, ale blíže vstupu do štol.

Stánek s poučnými a zábavnými aktivitami otevřeme u příležitosti Evropského dne chráněných území dříve známého jako Den parků na akci, kterou tradičně pořádá Správa Chráněné krajinné oblasti Český kras ve spolupráci s místními spolky a firmami, které nabízejí návštěvníkům Českého krasu nejrůznější zajímavosti a atrakce.

Stánek je součástí nabídky akcí pro veřejnost pořádané Geoparkem Barrandien. Ten navazuje na původní plán vyhlášení Geoparku Joachima Barranda, ale zahrnuje podstatně větší území mezi Prahou a Plzní.

Chráněná krajinná oblast Český kras se nachází v samotném středu pozůstatku starého horstva nazývaného Barrandien po proslaveném badateli  Joachimu Barrandovi. Barrandien se utvářel po celé stamiliony let, asi v období 1000 – 370 milionů let. Po velmi dlouhou dobu se zde rozkládalo moře překypující životem. Později se na dně moří začaly usazovat horniny, které dnes tvoří typické vrstvy a jejich odkryvy jsou známé po celém světě.

Přijďte si ověřit své vědomosti o Českém krasu a Barrandienu ve znalostních kvízech. Máme kvízy pro malé i velké!

Poznáte známá místa i z ptačí perspektivy? Věřte, že to není vůbec jednoduché! Vyzkoušejte si test „Barrandien z nadhledu“. Pokud se raději držíte na zemi, zaujme vás třeba fotokvíz „Poznej místo…“.

Víte, jak přesně vypadali dávní obyvatelé pravěkých moří? Nevíte, a my také ne. Zbyly nám po nich již jen pozůstatky jejich zkamenělých schránek. Z těch se dá jejich vzhled domyslet. V našem paleokvízu „Kdo jsem?“ si můžete vyzkoušet svojí představivost.

Pro menší děti  jsme připravily hravější zábavu a soutěže. Mohou si s námi třeba zahrát pexeso nebo nakrmit trilobita.

Za každý kvíz a každou soutěž získáte stánkové „peníze“ – trilobitcoiny, které si budete moct vyměnit za drobné odměny. Kromě pohlednic a magnetek na lednici můžete získat naše knížky průvodců pro děti i dospělé, mapy, Barrandienské pexeso nebo třeba tričko.

Informační stánek je také pravděpodobně jednou z posledních příležitostí, jak lze získat naše úspěšné publikace Stezkami Barrandienu a Putování Barrandienem. Jejich náklad již prakticky rozebrán a posledních pár kusů jsme vyhradili právě pro návštěvníky letošního stánku.

Průvodce Stezkami Barrandienu  se koncem letošního roku dočká svého pokračování. Návštěvníci stánku budou mít jedinečnou příležitost si tuto knížku zarezervovat, abyste jí měli připravenou na výlety v příští turistické sezoně.

Na stánek chystáme i další překvapení, ale to si už necháme na sobotu 26. května. Moc se na vás těšíme.

 

Informace o akci Českým krasem za Hagenem

Trasa akce Správy CHKO je speciální jednodenní naučná stezka, kdy je cestou možné při tématických zastávkách plnit různé úkoly, zaměřené zejména na poznávání přírody Českého krasu. Součástí asi 12 km trasy je i průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a tajemným Hagenem.

Začátek akce je v Karlštejně u pošty v sobotu  kdykoliv mezi 8:30 – 11:00.

Zde dostanete kartičku na razítka a nejdůležitější informace.

Pozvánka na akci je zde

Mrkněte na mapku, ať se neztratíte 🙂