Info/akční stánek Barrandien 2019

27. 4. 2019

Nenechte si ujít návštěvu stánku Barrandien, který tak jako každým rokem najdete v sobotu 25. května 2019 v areálu Lomů Mořina od 9:30 do cca. 14:00 hodin. Tak jako vloni, přímo u vstupu do štol.

Stánek s poučnými a zábavnými aktivitami otevřeme u příležitosti Evropského dne chráněných území dříve známého jako Den parků na akci, kterou tradičně pořádá Správa Chráněné krajinné oblasti Český kras ve spolupráci s místními spolky a firmami, které nabízejí návštěvníkům Českého krasu nejrůznější zajímavosti a atrakce.

Chráněná krajinná oblast Český kras se nachází v samotném středu pozůstatku starého horstva nazývaného Barrandien po proslaveném badateli  Joachimu Barrandovi. Barrandien se utvářel po celé stamiliony let, asi v období 1000 – 370 milionů let. Po velmi dlouhou dobu se zde rozkládalo moře překypující životem. Později se na dně moří začaly usazovat horniny, které dnes tvoří typické vrstvy a jejich odkryvy jsou známé po celém světě.

Přijďte si ověřit své vědomosti o Českém krasu a Barrandienu ve znalostních kvízech. Máme kvízy pro malé i velké!

Poznáte známá místa i z ptačí perspektivy? Věřte, že to není vůbec jednoduché! Vyzkoušejte si test „Barrandien z nadhledu“. Pokud se raději držíte na zemi, zaujme vás třeba fotokvíz „Poznej místo…“.

Pro menší děti  jsme připravily hravější zábavu a soutěže. Mohou si s námi třeba zahrát pexeso, vybarvit si některého z obyvatel pradávných moří v paleoomalovánkách nebo nakrmit trilobita.

Za každý kvíz a každou soutěž získáte stánkové „peníze“ – trilobitcoiny, které si budete moct vyměnit za drobné odměny. Kromě pohlednic a magnetek na lednici můžete získat naše knížky průvodců pro děti i dospělé, mapy, Barrandienské pexeso a další ceny.

U stánku najdete i vloni mimořádně populární kameniště, v němž si každý může najít vlastní barrandienskou zkamenělinu.

Informační stánek je také pravděpodobně jednou z posledních příležitostí, jak lze získat pokračování naší úspěšné publikace Stezkami Barrandienu 2. Její náklad již prakticky rozebrán a posledních pár kusů jsme vyhradili právě pro návštěvníky letošního stánku. Přímo na stánku předvedeme zájemcům i novinku – digitální vrstvu průvodce.

U stánku rovněž získáte plán připravovaných geologických a paleontologických exkurzí pro zbytek roku 2019.

 

Na stánek chystáme i další překvapení, ale to si už necháme na sobotu 25. května. Moc se na vás těšíme.

 

Informace o akci Českým krasem za Hagenem

Trasa akce Správy CHKO je speciální jednodenní naučná stezka, kdy je cestou možné při tématických zastávkách plnit různé úkoly, zaměřené zejména na poznávání přírody Českého krasu. Součástí asi 12 km trasy je i průchod štolou k lomu Malá Amerika s průvodcem a tajemným Hagenem.

Začátek akce je v Karlštejně u pošty v sobotu  kdykoliv mezi 8:30 – 11:00.

Zde dostanete kartičku na razítka a nejdůležitější informace.

Pozvánka na akci je zde.

Bližší informace k akci najdete na webu Správy CHKO Český Kras

 


Akce je součástí projektu, který  podpořilo Hlavní město Praha. 

Akce je součástí projektu podpořeného Ministerstvem životního prostředí.