V sobotu 27. 3. nastane Hodina Země Různé organizace i jednotliví lidé zhasínají světlo mezi 20:30 a 21:30 hodin na znamení sounáležitosti v myšlence ochrany klimatu. Každý obyvatel České republiky přispívá ročně k emisím ekvivalentního CO2 asi 10 – 12 tunami.
Pokud by každá průměrně statisticky 3členná domácnost na hodinu zhasla v celém domě či bytě světlo, ušetří přibližně 40 gramů CO2 na osobu, pokud svítí klasickými žárovkami. Pokud používá úsporná/LED svítidla, bude to 10x méně. Tedy žádná sláva. Ale tak je to s tou malou “individuální” ekologií ve všem. Nejrůznější závazky tak mají smysl, jen pokud se z jejich obsahu stane životní styl, samozřejmost.
Jedna z možností, jak pomoci klimatu, je vsadit na stromy. Tato slovní hříčka odkazuje k potřebě postarat se o zdravý a plnohodnotný život stromů po celou dobu jejich existence. Bezhlavé sázení stromů často na nevhodná stanoviště a často bez odpovídající následné péče, vede k jejich pomalé a bolestivé smrti. Takové stromy vzhledem k tragickým životním podmínkám nestíhají prakticky vůbec “zpracovat” žádný CO2 z ovzduší a na konci svého života jen vázaný uhlík uvolní zpět do atmosféry. Promyšlená péče a zajištění dlouhého věku stromů může schopnost stromů asimilovat CO2 mnohonásobně zvýšit. 35 m vysoký 100 let starý buk jej svém těle váže okolo 3,5 t. Co tedy můžeme pro stromy jako “uhlíkové baterie” udělat?
- Pro novou výsadbu vybírat stanoviště, která umožní stromům zdravou dlouhověkost. Toto platí hlavně u náhradních výsadeb za pokácené dřeviny, která se často uskutečňuje formálně, na nevhodných místech a s nedostatečnou následnou péčí.
- Vysadit stromy na vlastním pozemku a zajistit jim “soukromou” péči po dostatečně dlouhou dobu. Z takové péče se stává dlouhodobý rodinný úkol.
- Umožnit stromům rychlý a zdravý růst na počátku života, postarat se, aby jeho stanoviště nebylo poškozováno, půda utužována a strom poškozován například solí nebo venčením psů.
- Všímat si ve svém okolí životních podmínek a zdravotního stavu starších vzrostlých stromů, udržovat půdu v jejich okolí propustnou (nejlépe instalovat zálivkové systémy) a v nejhorších vedrech jim přispívat zálivkou použitou vodou například z koupání.
- Zapojit se do promyšlených projektů zaručeně kvalitních výsadeb v rámci tzv. offsetových projektů. Přispět na ně můžeme například zde: https://snizujemeco2.cz/cs/offsetove-projekty-0
Dřevo stromů, které dožily nebo dožívají, si vázaný uhlík uchová jen když neshoří nebo nezetleje. Když z nich vznikne například užitečný výrobek nebo se stanou součástí staveb. Náš závazek tak může třeba spočívat i ve větším používání dřevěných výrobků, nejlépe z certifikované lesní produkce. Míst, kde je pořídit už není úplně málo.
Další tipy na snadné snížení osobní produkce CO2 najdete na 7. panelu výstavy Klima se mění, změň se i ty!