GEOtýden FZŠ Brdičkova

6. 10. 2021

V GEOtýdnu poznávají studenti FZŠ Brdičkova i veřejnost Prahy 13 geologickou minulost Prahy 13, Prokopského údolí a Řeporyjí. Pradávnou minulostí Prahy 13 provází známý geolog a paleontolog Mgr. Štěpán Rak, PhD.. 

Další brožurky a videa o pražské i mimopražské neživé přírodě najdete v našem kameništi.

Kvíz byl k 13. říjnu ukončen!

Ale mimo soutěž si jej můžete zkusit  zde

 

Na této stránce přinášíme zprávy, fotky a videa z jednotlivých akcí GEOtýdne.

13. října

Přednáška PO STOPÁCH NEJSTARŠÍCH ŽIVOČICHŮ na Zemi s Mgr. Štěpánem Rakem, Ph. D. se opravdu vydařila. Ve společenské místnosti se v podvečer třináctého října sešla skupina přírodovědných nadšenců různého věku. Nejmladší z nich, Michal Štefaňák ze 4. A, se svým zaujetím směle vyrovnal všem dospělým účastníkům. Štěpán svým poutavým přednesem opět dokázal oslovit široké publikum. Po přednášce se uskutečnilo setkání nad významnými nálezy zkamenělého světa. „Dívat“ jsme se mohli nejen očima, ale i rukama, což proměnilo celou akci v jedinečný zážitek. Kdy jindy se člověk může dotknout miliony let starého zubu spinosaura? Na závěr proběhlo slíbené předání cen za náš geologický kvíz v sekci „dospěláci“. Šťastnou výherkyní se stala paní Pavlína Lisá, která vyhrála speciální paleontologické kladivo a originální úchyt kladiva na pásek. Ceny předal sám autor kvízu Štěpán Rak.

I z této akce najdete na konci stránky malou fotogalerii.

 

 

10. října

V neděli nás Štěpán Rak provedl geologickou stezkou z Holyně do Hlubočep. Společně jsme strávili zajímavé tři hodiny a ušli 20 000 kroků. Počasí nám přálo, a tak jsme si mohli vychutnat všechny připravené aktivity, prohlédnout známá i neznámá naleziště a odnést si vlastní zkamenělinu. Ticho pravěké přírody střídavě narušovaly zvuky kladívek, se kterými nadšeně pracovali naši nejmenší paleontologové, a příjemný hlas odborného lektora, jenž nás vtipně seznámil s řadou odborných faktů. Díky němu už víme, co je zákon superpozice, jací pradávní živočichové obývali mořské dno dnešního Prokopského údolí nebo že střední Evropa byla vrásněna přes 80 000 000 let. Na vycházku byl také pozván strážce přírody Ondřej Vítek. S ním jsme si připomenuli, jak je důležité chránit naše přírodní bohatství a jak snadno můžeme během procházky pečovat o naši Zemi.

Dobrovolní sběrači odpadků získali od Ondřeje zaslouženou odměnu. Děkujeme všem 75 účastníkům z řad žáků, rodičů, kolegů i širší veřejnosti, díky kterým jsme se stali na pár hodin aktivní komunitou se společným zájmem o naši lokalitu.

Na konci stránky přinášíme obsáhlou fotogalerii k nedělní vycházce.


Krátké video z vycházky

 

8. října

V pátek 8. října poznávali studenti FZŠ Brdičkova geologickou minulost přímo v terénu. Vypravili se na dvě blízké lokality – Placatou skálu a do legendárního lomu Mušlovka. Počasí mimořádně přálo a zkamenělých úlovků bylo také hodně.  Snímek zachycuje úspěšnou paleontologickou expedici a dalších 24 fotek najdete v galerii na konci stránky.

 

7. října

V 8 hodin ráno začal šestihodinový maraton geologické dílny. Studenti z šesti tříd si postupně vyzkoušeli, jak zkamenělinu nejen poznat, ale jak i vytvořit její věrnou kopii. Mrkněte na minutovou reportáž i na fotogalerii dole na stránce.


6. října 2021

V 6:00 hodin ráno jsme vypustili do světa video s upoutávkou na program GEOtýdne.

 

Upoutávka ten den běžela i na obrazovkách umístěných na chodbách FZŠ Brdičkova.

 

Napsali o GEOtýdnu …

 

Fotogalerie

Určování nálezů a přednáška pro rodiče a studenty FZŠ Brdičkova

 

 

Exkurze pro veřejnost Prahy 13 do Holyně a Hlubočep 10. října 2021

 

Exkurze studentů FZŠ Brdičkova na lokality Placatá Skála a Mušlovka 8. října 2021

 

Geologická dílna 7. října 2021

 

Geotýden na nástěnkách FZŠ Brdičkova

 

Ze zákulisí – Štěpán natáčí pro TV13 pozvánku na vycházku

 

Ze zákulisí – natáčení reportáže pro TV13

 

Ze zákulisí – vyrábíme upoutávku pro YouTube