Extrémy počasí a jejich vliv na váš domov – změřte a zjistěte, co můžete lehce změnit

15. 7. 2019

Letošní prázdniny začaly silnými bouřkami a obřími kroupami. Pak je vystřídaly vlny veder, které se nám v tomto týdnu opět připomněly. Počasí jakoby zdivočelo. Sucho a vedro střídají přívalové deště. Ty pak způsobí povodně nebo se může objevit úplně jiná nepřízeň živlů. Tyto extrémy jsou důsledkem změn klimatu, k nimž bude navzdory všem snahám i nadále docházet.

Nabízí se otázka: Můžeme sami kromě sledování dalších a dalších výstrah něco udělat? Můžeme přizpůsobit svá obydlí, aby byla vůči všem rozmarům živlů odolnější? A postačí jen úpravy našich „čtyř stěn“ nebo je třeba se zaměřit i na okolí našich příbytků?

Odpověď je jednoduchá – něco udělat můžeme a dokonce musíme Sdílení, propojení a rozšíření potřebných kroků na celá města i venkovská sídla může zásadně zvýšit naší odolnost proti extrémům, které zažíváme. Lidská sídla i okolní krajina se musí změnit, abychom v nich mohli dále dobře žít! A začít musíme právě v našem nejbližším okolí.

Nejprve však musíme své obydlí i jeho okolí dobře poznat. Hovoříme o místech, kde většina z nás tráví velkou část svého volného času a myslí si tak, že je dokonale zná. Kolik lidí ale ví, na jakou teplotu se ohřívají stěny obydlí v parných dnech, nebo jak rychle se při dešti vytvoří velká louže před domem? Nástroje pro základní měření nejspíš máte doma, nebo si je od nás můžete půjčit.

Pojďte se s námi podívat na obydlí a jeho okolí důkladněji, pojďte změřit a zjistit, jak na tom je. A pak můžeme hledat jak je vylepšit – ať je to promyšlené zastínění budov, zadržování dešťové vody, ochlazování, zajímavé využití zeleně na domech a další profesionální i hobby řešení – to vše nás zajímá.

To, co uděláme, nemusí nutně stát velké peníze – chytré nápady pro #KlimaNaDoma, které pomáhají přežít vedro, sucho, nepřízeň živlů, ale také šetřit energii, a tím i emise skleníkových plynů, jsou často na dosah.

Tyto nápady jsou užitečné nejen obyvatelům domů samotných, proměňují veřejný prostor. Jeho proměna je potřebná pro zachování kvality života v době změny klimatu a k jejímu zmírnění.

Vaše cesta k odolnějšímu obydlí i okolnímu prostředí začíná možná právě teď. Navštivte www.mikroadaptace.cz a udělejte první krok.

 

zaregistrujte sezapisujte výsledky měřeníhledejte chytré nápady

 

Text tiskové zprávy ke stažení ve formátu Word

 


Ministerstvo životního prostředí ČR
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Hlavní město Prahy
  Projekt podpořilo Hlavní město Praha.