Den Země 2020 – 50. výročí světového svátku Země

22. 4. 2020

Den Země 2020 – 50. výročí světového svátku Země – 30. výročí Dne Země v ČR – hlavní téma: Klimatická akce: Extrémní výzva, ale také obrovská příležitost 

 

Agentura Koniklec spouští ke Dni Země 2020 službu KlimaNaDoma, která by měla umožnit jednotlivcům a menším skupinám, rodinám a domácnostem, hledat vlastní možnosti v ochraně klimatu a přizpůsobení se jeho změně.

 

22. duben je již 50 let Dnem Země. Poprvé byl slaven v roce 1970 v USA na podporu ochrany životního prostředí a měl tehdy obrovskou odezvu u veřejnosti. Později se k tradici přidal i zbytek světa a před 30 lety, v roce 1990, také ČR. Takže letošní výročí je pro nás dvojnásobně kulaté. V roce 1990 se, také v důsledku pádu železné opony, stala ze svátku Země globální událost. Připojilo se k němu 200 milionů lidí ze 141 zemí světa. Organizátoři prvního ročníku Dne Země se inspirovali protiválečným hnutím americké mládeže a na podobném principu postavili celonárodní iniciativu za zlepšení kvality ovzduší, vody, biodiverzity a života na planetě Zemi. V důsledku iniciativy vznikla Agentura ochrany životního prostředí USA (EPA USA) a byly přijaty klíčové zákony na ochranu ŽP.

Po 50 letech je hlavním mottem Dne Země Klimatická akce. Organizátoři vyzývají každého z nás k zapojení do ochrany klimatu. Vzniká zajímavá podobnost s prvním ročníkem. Hnací silou probíhajících kampaní na ochranu klimatu jsou také dnes studenti, kteří stejně jako ti v roce 1970 volají po zásadním politickém řešení problémů životního prostředí. Věřme, že se také po 50 letech podaří důležité věci změnit.

Každý z nás má vlastní podíl na stavu životního prostředí, každého se týká ochrana klimatu, každý je dotčen jeho změnou. Začněme třeba právě dnes myslet na klima více a hlavně z našeho osobního pohledu.

 

Seznamte se s naší novou službou KlimaNaDoma