7 malých kroků pro velkou dohodu – plastový odpad
Lidská činnost je spojena s produkcí odpadů. A významnou část z nich tvoří odpad, se kterým si příroda ne vždy umí poradit. Ano, hovoříme o odpadu plastovém.
Plasty se v našich životech staly zdánlivě nepostradatelnými, Jsou poměrně levné, trvanlivé a dávají mnoho možností použití. A co víc – když je nepotřebujeme, tak je s lehkým srdcem vyhodíme. V lepším případě do tříděného odpadu …
V důsledku toho se na planetě hromadí doslova hory plastů, ke kterým se nikdo nehlásí. Plastový odpad najdeme v parcích, lesích, na ulicích, a kdybychom měli moře, tak samozřejmě i tam. Spousta trvanlivé hmoty, ke které se nikdo moc nehlásí.
I proto je úsilí o minimalizaci odpadu a toho plastového zvlášť jedním z cílů Evropské unie v rámci Zelené dohody a ostatně i letošním tématem Dne Země. Opravdu se to netýká jen průmyslu. Ze skoro 750 tisíc tun plastového odpadu, který u nás v roce 2022 vnikl, připadá prakticky polovina na ten, který vyprodukují domácnosti.
Takže tu část Green Dealu – přechod k cirkulární ekonomice, kde se s materiály, včetně plastů, nakládá udržitelným způsobem máme alespoň pokud se plastových odpadů týče, nejméně z poloviny ve svých rukách.
Jen tak mimochodem – hlavní primární surovinou pro výrobu plastů je ropa. Celosvětově se jí na výrobu plastů okolo 8 % celkové spotřeby. Pokud je to tak i u nás, tak jen za rok 2022 to mohlo být okolo 590 tisíc tun ropy na výrobu plastů. A odkud že pořád ještě nakupujeme většinu ropy?
Co můžete udělat, abychom se v hromadě plastů neutopili?
Nekupovat je a vyhýbat se jim
Nejlepší je plasty na jedno použití vynechat ze své spotřeby nebo tuhle s nebo tu spotřebu maximálně omezit.
- Při COVID opatřeních se nám rozmohl takový nešvar – jídlo v plastových krabičkách. A ten přetrval, i když si jídlo odnášíme z restaurací a bufetů sami. S každým obědem to může být třeba i 40 gramů plastů. Zdá se to málo, ale fakt se to množství nastřádá – ostatně mrkněte na naší animaci …
Tip: Zkuste si nechat naložit oběd do vlastní krabičky. Třeba tahle je vyrobena dokonce ze použitých PET lahví.
PET lahve s nápoji se jistě hodí třeba na výlet nebo na dovolenou. Ale je třeba je používat při běžné denní konzumaci? S každým litrem a půl sodovky si domů přinesete (a pak nejspíš vyhodíte) okolo 25 – 40 gramů plastu. Není to zbytečné? Určitě je.
Tip: Zkuste domácí pitný režim pořešit jinak. Inspirací vám může být třeba nápojový průvodce. A pokud se neobejdete bez bublinkové vody, zvažte pořízení výrobníku sodovky. Z jedné bombičky bublinek vyrobíte okolo 70 litrů sodovky a to znamená nepotřebované nejméně kilo plastů!
Jogurty v kelímku – 150 gramový jogurt v klasickém kelímku znamená také 10 – 15 gramů plastu.
Tip: Zkuste se podívat po takovém balení, které má plastů jen maličko. Zbytek obalu tvoří papírový obal, který se dá snadno oddělit. Rozdíl v množství plastu je skoro pětinásobný! A ještě lépe – zkuste si jorurt vyrobit doma – kelímky pak zcela odpadnou. Stačí jen mléko a živá jogurtová kultura. Ale to se od plastů dostáváme někam dále …
Balené zboží – šunky, salámy, sýry, maso – to vše se dá koupit většinou balené i nebalené. Obal může být někdy užitečný, ale tak jako u PET lahví – potřebujete kupovat zabalený produkt, který doma hned rozbalíte?
Nad touhle hromadou plastů valí oči i Furby
Tip: Zamyslete se vždy nad využitím nakupovaného zboží. Balený výrobek je většinou dražší a plastový obal, který si přinesete domů a hned ho rozbalíte, je fakt k ničemu!
Zkuste je využít znovu
Řada plastových výrobků, i když je výrobce zamýšlel na jedno použití si o další využití přímo říká. Když to uděláte, naskočíte na cestu cirkularity (ano, takhle ošklivě se tomu v green dealu říká)
- PET lahve poslouží přinejmenším na pití na výlet nebo do školy, případně si v nich můžete dát chladit vodu do lednice.
- Kelímky se dají využít při zahradničení nebo pro uchování zbytků jídla v lednici
- I ta krabička od oběda se dá použít vícekrát
Probuďte kutilskou kreativitu a zkuste „upcyklaci“ – hrdlo PETky třeba využijte jako patentní uzávěr sáčků do lednice, vyrobte krmítko, zavlažovač záhonů, držák na mobil … fantazii se meze nekladou.
Foto: Creative Ideas
Plasty, které vyhazujete, třiďte!
Třídění odpadu a jeho následná recyklace by měla být tou poslední možností nakládání s plastovým odpadem, pokud už pro něj není využití. Dobře vytříděný plast je cennou surovinou pro výrobu užitečných výrobků.
- Plasty vyhazujte do žlutého kontejneru – patří tam PET lahve a kelímky (bez víček a etiket), sáčky, a fólie.
Třídit nepotřebný plastový odpad je samozřejmost! Neobstojí asi žádná výmluva, že by to nešlo. Nádob na třídění je totiž po celé zemi dost. V roce 2022 jich bylo přes 400 tisíc!
Mají se vyhazovat plasty čisté nebo ne?
Většinou drobné zbytky třeba jogurtu nevadí. Plasty jsou stále častěji tříděny na automatických linkách. Informaci by měla poskytnout firma zajišťující svoz tříděného odpadu.
Podpořte svým nákupem znovuvyužití plastů
Řada výrobků na trhu pochází z recyklovaných plastů. Když jim dáte přednost, ušetříte nejen planetu, ale dáte tím výrobci jasný signál, že má smysl takové produkty vyrábět. Z recyklovaných plastů se vyrábějí třeba plastové stavební díly, krabičky pro potravinářské i nepotravinářské použití, textilní vlákna nebo třeba kancelářské potřeby či počítačové díly.
Populární propisky jsou dokonce vyráběny z plastů posbíraných v moři. I když nástroj jako tužka může být použita pro psaní naprostých hloupostí, je to pořád lepší než aby plast v mořích ohrožoval tamní zástupce živočišné říše.
U příležitosti letošního Dne Země se na trhu objevila i speciální edice ovladače k herní konzoli, který je vyroben právě z recyklovaných materiálů …
Foto: Microsoft
Co tahle část Green Dealu může přinést k vám domů?
- Zbude po vás méně odpadků
- Nejspíš ušetříte i nějaké peníze za nákupy, které jsou zbytečné
- Při znovuvyužití plastů třeba objevíte svojí kreativitu, něco se naučíte a možná si užijete i trochu zábavy
Zní to děsivě? Myslíme, že ne …
Formulář se soutěžní otázkou najdete zde