7 malých kroků pro velkou dohodu – čistá energetika
Zelená dohoda pro Evropu, ambiciózní plán Evropské unie na dosažení klimatické neutrality do roku 2050, zahrnuje klíčovou oblast s názvem “Čistá energetika”.
Jaké jsou hlavní cíle této oblasti?
- Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na 40 % do roku 2030 a na 90 % do roku 2050.
- Zdokonalení energetické účinnosti o 30 % do roku 2030.
- Snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 a o 100 % do roku 2050.
I když se zdá, že tohle jsou úkoly pro velké hráče, tak i jednotlivci a domácnosti mohou k těmto cílům změnou svého spotřebitelského chování v oblasti energií významně přispět. Existuje mnoho způsobů, jak můžeme přispět k přechodu na čistou energii:
- Snížení spotřeby elektřiny: Vypínání světel a elektroniky, když je nepoužíváme, praní prádla a mytí nádobí na nižší teploty, používání energeticky úsporných spotřebičů. I malá úspora se počítá, a to zejména v případě, kdy se týká opakovaných činností.
- Snížení spotřeby tepelné energie: Nikdo nechceme doma mrznout, ale přetápění obydlí škodí jak našemu zdraví, tak i planetě a v neposlední řadě za něj draze zaplatíme ve svých účtech.
Jak se může úplně malá změna v přístupu ke spotřebě energií projevit se podívejte třeba do našich skládaček
Nenápadné kroky ke znatelným úsporám I
Nenápadné kroky ke znatelným úsporám II
Tomu jak doma udržet tepelnou pohodu, zdravé prostředí a nespotřebovat zbytečně mnoho energie je věnována druhá kapitola v naší publikaci Zdravé a nezdravé budovy.
A jak se projevilo snížení teploty v konkrétní domácnosti v paneláku na pražském sídlišti Chodov (srovnání 2022 – 2021) se můžete podívat zde
- Investice do obnovitelných zdrojů energie: Instalace solárních panelů na střechu domu, nákup zelené energie od dodavatele, investice do tepelných čerpadel nebo komunitních projektů obnovitelných zdrojů energie.
- Změna dopravních návyků: Používání veřejné dopravy, jízdních kol nebo chůze místo auta, sdílení auta s přáteli a kolegy. Ale o tom jsme psali již ve druhém malém kroku k velké dohodě …
- Vybírání si udržitelných produktů: Nákup produktů s nízkým obsahem emisí uhlíku, podpora lokálních a sezónních potravin, vyhýbání se plýtvání potravinami. Zdánlivě to nesouvisí, ale i k výrobě potravin je potřeba spousta energie. A ty co vyhodíme pak spotřebují další energii na likvidaci odpadu.
Přechod na čistou energii je nezbytný pro boj proti změně klimatu a zajištění udržitelné budoucnosti. Zapojením se do výše uvedených kroků můžeme každý z nás přispět k tomuto důležitému cíli. Je do jednodušší než si myslíte
Každý krok se počítá! Společně můžeme vybudovat čistší a udržitelnější budoucnost pro všechny.
Soutěžní otázka:
Te je tentokrát vyloženě tipovací. Náš Furby je sova na baterky. Napájíme ho akumulátory, které se občas musí nabít. Odhadněte, kolikrát se to dá udělat s 1 kWh elektřiny. Aby mohl Furby blábolit, má celkem 3 tužkové akumulátory s kapacitou 1700 mAh.
Svoje tipy zadejte tradičně do formuláře